1200 świń padło w chlewie. Sprawa trafiła do parlamentu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
04-09-2018,15:05 Aktualizacja: 04-09-2018,15:14
A A A

W automatycznym chlewie w Holandii, który miał nadzorować Polak znaleziono 1200 martwych świń. Sprawa trafiła nawet do parlamentu. Osoby mieszkające w pobliżu są natomiast oburzone próbą ukrycia sprawy.

Do zdarzenia w Haaren na południu kraju doszło 18 lipca, ale dopiero teraz dowiedziała się o nim opinia publiczna. W automatycznym chlewie nie ma pracowników bowiem woda i pasza jest dostarczana zwierzętom w sposób zautomatyzowany - donosi "Gazeta Wyborcza".

asf w polsce, walka z asf w polsce, hodowla trzody chlewnej,maty dezynfekcyjne, program bioasekuracji

Hodowcy trzody chlewnej mogą odzyskać część wydatków

Do 14 września rolnicy, którzy hodują świnie, mogą składać wnioski o refundację do 75 proc. kosztów zakupu m.in. mat dezynfekcyjnych i odzieży ochronnej. Pomoc ma charakter de minimis i dotyczy wydatków poniesionych na zakup:...

Wymagany jest jedynie nadzór, czy wszystko przebiega bez zakłóceń. Według holenderskich mediów, które szeroko opisują sprawę takim nadzorcą miał być mieszkający w sąsiedztwie Polak.

Tymczasem feralnego dnia w chlewie alarm włączał się trzykrotnie: pierwsze dwie interwencje nie wykazały nieprawidłowości. Przy trzeciej znaleziono ponad tysiąc martwych zwierząt. Przyczyną padnięcia świń była awaria klimatyzacji.

O zdarzeniu długo nie wiedziała zarówno opinia publiczna w Holandii, jak i tamtejszy odpowiednik polskiego sanepidu Holenderski Urząd Kontroli Żywności i Towarów (NVWA). Prawo nakazuje zgłaszanie takich sytuacji, ale właściciel chlewu tego nie zrobił.

Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić przyczyny wypadku, a w kraju rozpoczęła się dyskusja na temat hodowania świń w taki sposób. Sprawa trafiła nawet parlamentu bowiem jedna z jego przedstawicielek zwróciła się z pytaniami do ministerstwa o sytuację i kondycję zautomatyzowanego chowu zwierząt.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

źródło: "Gazeta Wyborcza"

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu