Hodowcy trzody chlewnej mogą odzyskać część wydatków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2018,10:00 Aktualizacja: 31-08-2018,13:51
A A A

Do 14 września rolnicy, którzy hodują świnie, mogą składać wnioski o refundację do 75 proc. kosztów zakupu m.in. mat dezynfekcyjnych i odzieży ochronnej.

Pomoc ma charakter de minimis i dotyczy wydatków poniesionych na zakup: mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz zabezpieczenia budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

asf w polsce, walka z asf w polsce, warmia i mazury, powiat braniewski, Pochwałki

Tak dużej hodowli ASF jeszcze na Warmii nie spustoszył

Wykryto 10. ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w woj. warmińsko-mazurskim - poinformował w poniedziałek wojewódzki lekarz weterynarii. Obecność tego wirusa stwierdzono w gospodarstwie w Pochwałkach, gdzie hodowano 1397 świń....

Do wniosku o udzielenie pomocy rolnik musi dołączyć faktury, ich kopie lub inne rachunki potwierdzające poniesienie wydatków. Potrzebne jest ponadto oświadczenie o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie, oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis.

Dokumenty o udzielenie pomocy przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego na hodowcach świń ciąży obowiązek zachowania bioasekuracji. - Rolnik, który tego nie rozumie, zaszkodzi nie tylko sobie, ale także sąsiadom, produkcji trzody na dużym terenie - podkreślił szef resortu.

Przede wszystkim chodzi o niedopuszczanie świń do kontaktu z innymi zwierzętami. Ale także trzeba zachować higienę przy wchodzeniu do chlewni czy przy wjeździe pojazdów na teren gospodarstwa. W tym niezbędne są maty dezynfekcyjne stale nasączone płynem i ten wydatek jest częściowo finansowany z budżetu państwa.

Afrykański pomór świń rozszerza się i obejmuje kolejne powiaty. U trzody chlewnej chorobę stwierdzono w pięciu województwach: podlaskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podkarpackim. Z kolei u dzików w czterech:  podlaskim, lubelskim, mazowieckim oraz warmińsko-mazurskim. Wirus jest w Polsce od lutego 2014 r.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA