Pogoda sprzyja wypasowi owiec

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2021,13:00 Aktualizacja: 22-09-2021,11:59
A A A

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w tym roku pogoda sprzyja wypasowi owiec. "Może potrwać jeszcze kilka tygodni; nawet do końca października" – powiedział Grzegorz Sienko z Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku.

Jak zaznaczył, w górach wokół bacówek nadal pasie się blisko sześć tysięcy owiec. - Tegoroczny sezon był dla hodowców udany. Opady deszczu powodowały, że nie brakowało trawy. Podrożała także jagnięcina - mówił.

Sienko dodał, że "mimo trzeciej dekady września na górskich pastwiskach trawy nadal jest pod dostatkiem". - Z gór stada owiec zejdą dopiero po nastaniu pierwszych przymrozków - zauważył.

sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, redyk, wypas owiec

Sezon pasterski opóźniony. Oscypki będą dopiero w maju

W sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na Podhalu spotkali się bacowie, juhasi, hodowcy owiec i rolnicy, którzy modlili się o szczęśliwy sezon pasterski. Z uwagi na przedłużającą się zimę, redyki na tatrzańskie polany wyruszą dopiero w...
Na Podkarpaciu od maja owce pasą się wokół bacówek m.in. w okolicach Nowego Łupkowa, Średniej Wsi, Dołżycy w Bieszczadach, czy Krempnej w Beskidzie Niskim. W każdej bacówce stado liczy od 500 do nawet 3000 sztuk. W trakcie wypasu każdy juhas opiekuje się co najmniej setką owiec. Musi je m.in. wydoić dwa razy dziennie; pierwszy udój zaczyna się o czwartej rano, a drugi o ósmej wieczorem.

Juhasi zajmują się też dostarczaniem mleka do mleczarni i wyrobem serów. Ich obowiązkiem jest również pilnowanie stad przed atakami wilków. "A tych nie brakuje" - przypomniał Sienko.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim wypasa się polską owcę górską, czarnogłówkę, polską owcę pogórza oraz znacznie rzadziej - cakiel podhalański. Zwierzęta dostarczają głównie mięso i mleko do wyrobu serów owczych. Są przystosowane do niekorzystnych warunków środowiskowych. 

Książki warte polecenia: Sygnały brojlerów |Sygnały kur nieśnych|Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA