Podają się za inspektorów i wyłudzają pieniądze. Warto uważać

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2017,13:05 Aktualizacja: 03-04-2017,13:49
A A A

Podający się za inspektorów weterynaryjnych oszuści, którzy wyłudzali od rolników pieniądze krążyli po powiecie ostrowskim na Mazowszu. Naciągacze mogą jednak działać w innych regionach kraju. Warto zatem uważać.

Zbigniew Kamiński, starosta ostrowski wydał komunikat, w którym ostrzega gospodarzy przez działalnością fałszywych inspektorów. Nieuczciwe osoby pojawiały się w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta i prowadziły "lewe" kontrole związane z występowaniem zakaźnych chorób z ptasią grypą na czele. Na koniec za przymknięcie oka na nieprawidłowości, wyłudzali (nie wiadomo czy skutecznie) od rolników pieniądze.

ptasia grypa, kontrole, oszuści, wyłudzenie pieniędzy

Oszuści podają się za lekarzy weterynarii i wyłudzają pieniądze

Policja wspólnie z lekarzami weterynarii, każdego dnia sprawdza czy hodowcy drobiu przestrzegają zasad bioasekuracji. Fakt ten wykorzystali oszuści, którzy przedstawili się za pracowników instytucji kontrolnych wyłudzając...
Powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej przypomina we wspomnianym komunikacie, że kontrolerzy działający z upoważnienia Inspekcji Weterynaryjnej zobowiązane są do:

  • noszenia na widocznym miejscu odznaki identyfikacyjnej, zawierającej indywidualny numer
  • okazania legitymacji służbowej
  • okazania imiennego upoważnienia właściwego organu Inspekcji Weterynaryjnej
  • przedstawienia się z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego

Prawdziwi inspektorzy są ponadto zwykle zaopatrzeni w odpowiednio oznakowaną odzież z napisem "INSPEKCJA WETERYNARYJNA", zaś używane przez nich pojazdy oznakowane są bocznymi lub umieszczonymi za przednią szybą pojazdu tablicami.

fermy trzody chlewnej, bioasekuracja, hodowcy, trzoda chlewna

Nowe wymagania weterynaryjne dla hodowców

Nowe wymagania weterynaryjne niezbędne do spełnienia w gospodarstwie utrzymującym zwierzęta gospodarskie są zawarte w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa. Mają mieć one wpływ na zabezpieczenie gospodarstw przed wprowadzeniem na ich teren...

"Należy dodać, iż z czynności kontrolnych przeprowadzonych w gospodarstwie sporządzany jest protokół kontroli zawierający oznaczenie organu kontrolującego (pieczęć) wraz z pieczęciami osób kontrolujących" - czytamy ponadto w komunikacie.

Co ważne, w wyniku czynności kontrolnych i ewentualnie stwierdzonych uchybień na hodowców mogą być oczywiście nałożone opłaty w drodze mandatu karnego lub administracyjne kary pieniężne, ale kontrolerzy nigdy nie pobierają na miejscu pieniędzy.

W przypadku podejrzeń, że przybyli do nas oszuści, należy bezzwłocznie powiadomić ograny ścigania oraz inspektorów.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu