Nowe wymagania weterynaryjne dla hodowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-02-2017,15:15 Aktualizacja: 06-02-2017,15:19
A A A

Nowe wymagania weterynaryjne niezbędne do spełnienia w gospodarstwie utrzymującym zwierzęta gospodarskie są zawarte w projekcie rozporządzenia ministra rolnictwa. Mają mieć one wpływ na zabezpieczenie gospodarstw przed wprowadzeniem na ich teren choroby zakaźnej zwierząt oraz na ograniczenie ewentualnego rozprzestrzenienia się jej z danego gospodarstwa.

Hodowcy będą musieli prowadzić spis wjeżdżających i wyjeżdzających z gospodarstwa środków transportu do przewozu zwierząt, produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, ściółki lub pasz oraz wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane zwierzęta gospodarskie.

pogłowie trzody chlewnej, świnie, wzrost, Polska

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wzrosło niemal o 5 proc.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na początku grudnia ubiegłego roku pogłowie świń zwiększyło się o 4,9 proc. i wynosiło 11 107,5 tys. sztuk. To wzrost o 517,3 tys. sztuk w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.   ...

Jeżeli gospodarstwo jest wyposażone w niecki dezynfekcyjne rolnicy nie będą już musieli wykładać wjazdów dodatkowymi matami. Producenci zwierząt mają również zapewnić służby weterynaryjne, że narzędzia i sprzęt wykorzystywane do obsługi zwierząt gospodarskich są używane tylko w ich gospodarstwie oraz muszą również wydzielić miejsca do składowania zwłok padłych na jego terenie zwierząt.

Obiekty inwentarskie muszą być zabezpieczone przed dostępem zwierząt domowych jak kot i pies ze względów epizootycznych. Mogą one bowiem stanowić zagrożenie dla zwierząt gospodarskich, ponieważ zazwyczaj swobodnie przemieszczają się poza obszar gospodarstwa.

Hodowcy i producenci zwierząt muszą także okresowo przeprowadzać zabiegi dezynsekcji i deratyzacji, a w razie potrzeby także dezynsekcji. Ma to zapobiec wprowadzeniu na teren gospodarstwa choroby zakaźnej.

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa można znaleźć TUTAJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu