Branża mięsna i paszowa w dobrej kondycji finansowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-11-2022,14:20 Aktualizacja: 25-11-2022,14:24
A A A

Mimo dużych zmian w gospodarce w pierwszym półroczu 2022 r., branża mięsna oraz paszowa osiągnęły dobre wyniki finansowe. Motorem ich rozwoju jest eksport mięsa - wynika z raportu Banku Pekao SA.

Wzrosty cen surowców rolnych i materiałów, zmiany w krajowym potencjale produkcji zwierzęcej, ograniczenia eksportowe, to tylko niektóre z wielu wyzwań, z jakimi mierzyły się w ostatnim czasie przedsiębiorstwa z produkcji pasz przemysłowych i mięsa.

wsparcie branży mięsnej, wzrost kosztów energii, przedsiębiorstwa energochłonne,

Branża mięsna nie otrzyma wsparcia bo nie jest energochłonna

Przedsiębiorstwa energochłonne mają być objęte wsparciem, które pomogą kontynuować działalność po drastycznych wzrostach kosztów energii. Projekt rządowy nie uwzględnia jednak branży mięsnej.    Program wsparcia dla...

Obie branże radziły sobie jednak w tych warunkach relatywnie dobrze, osiągając solidne wyniki finansowe - czytamy w najnowszym raporcie sektorowym Banku Pekao S.A. - "Branża paszowa i mięsna. Przedsiębiorstwa w obliczu dynamicznych zmian otoczenia gospodarczego". Jego autorem jest analityk Grzegorz Rykaczewski.

Produkcja i przetwórstwo mięsa jest największym segmentem krajowego przemysłu spożywczego, a segment paszowy zajmuje piątą lokatę. Łącznie obie branże odpowiadają za 37 proc. wartości całego sektora produkcji żywności. Na krajowym rynku funkcjonuje ponad 600 firm zajmujących się produkcją pasz oraz ponad 3 tysiące przetwórców mięsa. W obu segmentach Polska należy do czołówki producentów w Unii Europejskiej.

W opinii autora raportu, jednym z istotnych czynników wpływających na funkcjonowanie firm, były drożejące surowce paszowe, napięcia w sytuacji popytowo-podażowej na globalnym rynku, skutkujący dynamicznym wzrostem cen produktów roślinnych, pojawiły się już w 2000 r.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników na VEZG z 23 listopada

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po 10 tygodniach w końcu wzrosła. Hodowcy świń mogą więc liczyć na pierwsze od dawna podwyżki w skupie. Cena tuczników w notowaniach z 23 listopada wzrosła o 5 centów do poziomu 1,95 euro...

Początkiem głębszych zmian na rynku był wybuch pandemii COVID’19. Dodatkowo, w kolejnych okresach wystąpiły dodatkowe czynniki, które stanowiły wsparcie dla wzrostu cen, w tym m.in. silne ożywienie popytu na świecie, niższa produkcja i eksport w krajach będących największymi dostawcami na rynek globalny oraz rosnące koszty produkcji rolnej.

W 2022 r. rynek został dodatkowo zdestabilizowany wybuchem wojny w Ukrainie - kraju o dużym znaczeniu dla światowej podaży wielu surowców rolnych.

- Istotnym elementem były też zmiany w potencjale krajowej produkcji zwierzęcej. W sektorze trzody chlewnej pierwsza połowa roku przyniosła kontynuację trendu spadkowego w pogłowiu, zarówno w Polsce, jak i w grupie największych producentów w UE. Pomimo wysokich wzrostów cen skupu, hodowcy nadal likwidowali stada, co świadczy o silnej presji kosztowej - zaznacza analityk.

Według raportu, lepiej wyglądała sytuacja w produkcji bydła. Zarówno w Polsce, jak i u największych producentów w UE, pogłowie na koniec pierwszego półrocza nieco wzrosło w porównaniu do grudnia 2021 roku.

W tym roku odnotowano także pozytywne zmiany w sektorze drobiarskim. Krajowi producenci kurcząt rzeźnych szybko odrobili straty po ubiegłorocznych ogniskach grypy ptaków, notując duży przyrost wylęgów piskląt. Dla branży paszowej oznaczało wzrost popytu na mieszanki paszowe, zaś dla przetwórców mięsa poprawę ich sytuacji podażowej - stwierdza raport.

Ważnym motorem napędowym rozwoju jest eksport mięsa, szczególnie w przypadku drobiu i wołowiny. W pierwszej połowie br. mniejsza produkcja wieprzowiny i wołowiny miała jednak niekorzystny wpływ na wyniki wywozu. Jej wolumen w przypadku nieprzetworzonego mięsa wieprzowego był niższy o 15 proc. rok do roku, a w przypadku mięsa wołowego spadek wyniósł 4 proc. Z kolei 8 proc. wzrost odnotowano w wywozie mięsa drobiowego, przy czym dzięki wysokim cenom łączna wartość była wyższa aż o 60 proc. Zwiększył się też - o 11 proc. - eksport przetworów mięsnych - zaznaczył analityk.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu