Dobrostan bydła bardziej opłacalny od tworzenia grup producenckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-07-2019,12:00 Aktualizacja: 15-07-2019,9:48
A A A

Hodowcy i producenci bydła mlecznego oraz mięsnego, a także trzody chlewnej, mogą otrzymać pieniądze na działanie związane z podnoszeniem dobrostanu zwierząt.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że na ten cel może być przeznaczone nawet 31,8 mln złotych.

Pieniądze przeznaczone dla rolników, którzy będą chcieli podnieść dobrostan zwierząt zostaną prawdopodobnie przesunięte z puli, która była przeznaczona na tworzenie grup i organizacji producentów, które nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Hodowcy i producenci bydła, ale także trzody chlewnej, którzy będą realizowali zobowiązania w zakresie dobrostanu zwierząt wykraczające poza obowiązujące normy, otrzymają rekompensaty za dodatkowo poniesione koszty oraz utracone dochody.

bydło, wołowina, produkcja wołowiny, ceny bydła, jerzy wierzbicki, jacek zarzecki

Ceny bydła poleciały w dół. Hodowcy oczekują pomocy od państwa

Ceny bydła rok do roku spadły w Polsce o ok. 15 proc. - To wynik zastoju na rynku europejskim, gdzie eksportowane jest ponad 80 proc. wołowiny - poinformował Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła...

Wymagania dobrostanu dla hodowców i producentów bydła mlecznego oraz mięsnego zostały zawarte w tzw. pakiecie 2.

Dobrostan krów mlecznych tj. wariant 2.1, dotyczy wypasu.

Płatność będzie przysługiwać tym rolników, którzy przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym, będą wypasać krowy mleczne. Stawka płatności wynosi 185 złotych do sztuki rocznie.

Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo tj. wariant 2.2 dotyczy zwiększenia powierzchni w budynkach.

Płatność otrzyma rolnik, który w budynku inwentarskim zapewni krowom powierzchnię o 20 proc. większą niż minimalna powierzchnia zapisana w obecnych przepisach. Stawka płatności wynosi 595 złotych do sztuki rocznie.

Rolnicy są solidarni. Sianokiszonka pojechała do poszkodowanych

Kilkadziesiąt balotów sianokiszonki trafiło do rolników poszkodowanych w wyniku tegorocznych ulewnych deszczów. To dary od ich kolegów po fachu. Wiosenne nawałnice spowodowały, że wiele upraw i użytków zielonych...

Dobrostan krów mamek został opisany w wariancie 2.3.

Rolnik, który zapewni poza okresem wypas, dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg powierzchnię o 20 proc. większą niż minimalna powierzchnia określona w przepisach dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym, otrzyma płatność w wysokości 329 złotych do sztuki rocznie.

PFHBiPM informuje, że środki przeznaczone dla rolników w związku z podnoszenie dobrostanu zwierząt prawdopodobnie zostaną uruchomione już w 2020 roku.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA