Zakaz stosowania pasz GMO. Drobiarze są zaskoczeni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-11-2022,12:15 Aktualizacja: 15-11-2022,12:09
A A A

Sektor drobiarski jest zaniepokojony i zaskoczony decyzją Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Apeluje więc do ministra rolnictwa o spotkanie i rozmowę na ten temat.

Rada Ministrów 2 listopada ustaliła, że od 1 stycznia 2024 roku wejdzie w życie zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

"Nasze zdziwienie i poważne zaniepokojenie jest tym większe, że w trakcie całego procesu konsultacyjnego powyższy projekt przewidywał przedłużenie obowiązującego moratorium o kolejne 4 lata" podkreślają autorzy pisma do ministra rolnictwa dodając:

KRD-IG, pasze dla zwierząt, hodowcy zwierząt, branża mięsna, drób, tłuszcze, olej, oleje techniczne, Dariusz Goszczyński

Dariusz Goszczyński: polski drób jest bezpieczny i zdrowy

Na temat tzw. afery tłuszczowej, jej konsekwencji dla sektora drobiarskiego oraz o bezpieczeństwie żywności, rozmawiamy z Dariuszem Goszczyńskim, prezesem Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej. Jak Pan pokrótce opisze genezę tzw....

"Podjęta decyzja dotycząca wprowadzenia zakazu od 2024 roku została przyjęta bez jakichkolwiek konsultacji ze środowiskiem rolniczym i będzie rodzić ogromne negatywne skutki dla naszego sektora".

Przedstawiciele sektora drobiarskiego zauważają ponadto, że minister rolnictwa wielokrotnie podkreślał wagę dialogu ze środowiskiem rolniczym, wskazując na otwartość w wypracowywaniu rozwiązań istotnych dla sektora rolno-spożywczego.

Decyzja o zakazie stosowania pasz GMO została jednak podjęta z całkowitym pominięciem tych, których będą one dotyczyły najbardziej.

"W tak trudnym dla branży czasie (Covid-19, grypa ptaków, wzrost cen pasz, koszty energii, konkurencja z mięsem drobiowym z Ukrainy) wprowadzenie zakazu stosowania GMO w żywieniu drobiu, doprowadzi do utraty konkurencyjności polskiego mięsa drobiowego i spowoduje załamanie się całego sektora. Polski drób na terenie UE oraz na wszystkich rynkach eksportowych bezpośrednio konkuruje z mięsem opartym o znacznie tańsze pasze GMO" alarmują drobiarze.

cena drobiu, żywiec drobiowy, mięso,indyki, brojlery, spadek cen,

Kolejne podwyżki cen w skupie drobiu

Ceny zakupu żywca drobiowego, na przełomie października i listopada, ponownie wzrosły. Wyjątek stanowią kurczęta brojlery, których notowania w ciągu tygodnia nie uległy zmianie.    Krajowi dostawcy w dniach od 31 października do 6...

Hodowcy i producenci drobiu informują jednocześnie, że są zwolennikami intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie podaży pasz wytworzonych na bazie krajowych roślin białkowych.

Wdrażanie tych działań powinno jednak odbywać się w taki sposób, aby nie prowadziło do obniżenia konkurencyjności polskiej branży drobiarskiej.

"Zwracamy się jednocześnie o pilne spotkanie z Panem w celu omówienia konsekwencji wprowadzenia zakazu stosowania pasz GM oraz wypracowania wspólnych rozwiązań umożliwiających dalsze funkcjonowanie sektora drobiarskiego" piszą autorzy pisma.

Pismo Porozumienia Rolniczego Zrzeszeń i Organizacji Drobiarskich do ministra rolnictwa znajdziesz TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków



Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA