Wraca ptasia grypa i dziesiątkuje fermy drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-01-2018,19:35 Aktualizacja: 05-01-2018,14:31
A A A

Francja zgłosiła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nowe ognisko grypy ptaków w departamencie Landy w regionie Nowa Akwitania. Wirus zaatakował również w kilku innych państwach w różnych rejonach świata.  

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Grypy Ptaków potwierdziło 28 grudnia 2017 r. obecność nisko patogennego wirusa podtypu H5N2 w gospodarstwie utrzymującym kaczki. Z uwagi na dotychczasowe doświadczenia, podjęto decyzje o jak najszybszej likwidacji 1,3 tysiąca ptaków - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, bioasekuracja,

Sezon na ptasią grypę otwarty

Polska w lipcu bieżącego roku otrzymała od Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt status kraju wolnego od ptasiej grypy. Jednak zagrożenie wystąpieniem tej choroby znowu staje się bardzo realne w następstwie jesiennych wędrówek...

Z kolei z powodu grypy ptaków na rosyjskiej fermie drobiu położonej w centralnym regionie Kostromskaya Oblast zlikwidowanych zostało ponad 660 tys. ptaków.

Według ministerstwa rolnictwa w Moskwie za zakażenie odpowiedzialny był wysoce patogenny wirus podtypu H5N2.

Eksperci szacują, że od grudnia 2016 roku do listopada 2017 roku w wyniku grypy ptaków zlikwidowano w tym wielkim kraju około 2,6 mln ptaków.

W ostatnich kilku dniach ogniska HPAI raportowała ponadto Szwajcaria - H5N6 (u ptaków dzikich), Kambodża - H5N1, Korea Południowa - H5N6, Arabia Saudyjska - H5N8 (u ptaków dzikich).
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA