Ptasia grypa zaatakowała fermę indyków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Rynkiewicz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2020,8:05 Aktualizacja: 25-03-2020,8:08
A A A

Na fermie drobiu w gminie Krzeszyce wykryto pierwsze w tym roku w woj. lubuskim i 31. w kraju ognisko ptasiej grypy. W gospodarstwie utrzymywanych jest ok. 94 tys. 12-13-tygodniowych indyków - poinformowała Zofia Batorczak, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

- Wszystkie ptaki zostaną uśpione i poddane utylizacji. Wprowadzone zostaną również obostrzenia i procedury związane z wystąpieniem choroby - zapowiedziała.

grypa ptaków, drób, wirus grypy ptaków h5n8, kury nioski, wirus h5n8, kury, ognisko grypy ptaków

Kury nioski w 30. ognisku grypy ptaków w Polsce

Główny lekarz weterynarii wyznaczył 30. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu w Polsce. Ognisko zostało wyznaczone przez GLW na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium...

Właściciel gospodarstwa zgłosił inspekcji weterynaryjnej masowe padnięcia indyków. Chodziło o około 600 ptaków. Pobrane od nich próbki wysłano do referencyjnego laboratorium ds. grypy ptaków, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

- Otrzymaliśmy wyniki badań potwierdzające wystąpienie u indyków wirusa ptasiej grypy typu H5N8. Niebawem rozpocznie się utylizacja ptaków, a wojewoda lubuski wyda rozporządzenie wytyczające obszar zapowietrzony - okręg o promieniu 3 km od ogniska choroby i zagrożony - co najmniej 10 km od ogniska – powiedziała Batorczak.

Dochodzenie epizootyczne mające ustalić źródło zakażenia indyków prowadzi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sulęcinie.

Jak przekazał Stanisław Peczkajtis, wójt gminy Krzeszyce (pow. sulęciński) ognisko choroby zostało wykryte na fermie indyków we wsi Muszkowo.

W związku z wykryciem ogniska choroby, hodowcom drobiu w woj. lubuskim zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie wymaganych zasad bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków.

Chodzi m.in. o zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, nie karmienie oraz nie pojenie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane oraz stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie oraz oddzielnych do obsługi oraz stosownie dezynfekcji.

Hodowcy powinni również informować odpowiednie instytucje o podejrzeniach wystąpienia choroby zakaźnej drobiu w ich fermach, a także unikać kontaktu z dzikimi ptakami; nie wolno dotykać znalezionych zwłok padłych ptaków - o takich przypadkach należy również niezwłocznie informować służby weterynaryjne.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA