Ptasia grypa we Francji. Sytuacja jest poważna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
20-01-2021,14:30 Aktualizacja: 20-01-2021,7:48
A A A
We Francji w regionach graniczących z Hiszpanią odnotowano ponad 170 ognisk ptasiej grypy. Do chwili obecnej ubojowi poddano tam około 700 tys. sztuk drobiu.
 
Francja pod koniec ubiegłego tygodnia odnotowała łącznie 197 ognisk ptasiej grypy H5N8. Tym samym stała się ona postrachem dla sąsiadujących państw zwłaszcza dla Hiszpanii, ponieważ 170 z nich występuje w regionach graniczących z tym krajem.
 
Pięć z tych regionów, jak informuje portal euromeatnews.com, jest wymienionych w dekrecie ministerialnym, według którego można zarządzić zapobiegawczy ubój ptaków. 
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Dwa ogniska HPAI i ponad 47 tys. sztuk drobiu do utylizacji

Służby weterynaryjne poinformowały o dwóch kolejnych ogniskach ptasiej grypy (HPAI) w Polsce. Obecność wirusa potwierdzono w gospodarstwie w woj. zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim.   Główny lekarz weterynarii potwierdził...
Obejmują one wszystkie gminy w regionach Gers, Landes, Pyrénées-Atlantiques i Hautes-Pyrenees oraz jedenaście gmin w regionie Lot-et-Garonne.
 
Francuski rząd przypomniał, że należy zrobić wszystko, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ptasiej grypy i chronić od choroby obszary, które są nadal od niej wolne.
 
Obecnie we Francji ubito około 700 tys. sztuk drobiu. Były to głównie kaczki, które zostało poddane ubojowi na zlecenie administracji francuskiej po wykryciu ogniska choroby lub zapobiegawczo.
 
Pomimo wzrostu liczby ognisk ptasiej grypy w południowo-zachodniej części kraju, sytuacja wydaje się być ustabilizowana, ponieważ w pozostałych regionach dotkniętych chorobą od 15 dni nie zarejestrowano żadnych nowych przypadków ani ognisk. 
 
Pierwszy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków we Francji potwierdzono w połowie listopada 2020 r. 
  
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zapobieganie biegunkom u prosiąt

-Krajowe białko na polu i w korycie

-Mineralne dla loch prośnych

-Sposoby na zapachy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2021

Hoduj z głową bydło:

-Co czeka rynek mleka

-Zmodernizowany opas

-Bydło na lekkie gleby

-Jak zasuszać krowy ?

-O laktację trzeba zadbać

 

PRENUMERATA

 

KONGRES EKMA 2021