Nielegalne grzebowisko na fermie. Tysiące padłych ptaków w ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-07-2021,19:00 Aktualizacja: 13-07-2021,19:16
A A A

Policjanci oraz Inspekcja Weterynaryjna prowadzą postępowania w sprawie nielegalnego grzebowiska tysięcy martwych ptaków na jednej z ferm w powiecie kartuskim (woj. pomorskie).

Stróże prawa udali się na posesję po otrzymanym zgłoszeniu o odkrytym tam grzebowisku, w którym miało się znajdować około 2 tys. padłych kur. - Na miejscu wykonano dokumentację, pobrano próbki. Trwa postępowanie w sprawie pod kątem sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego dla ludzi i zwierząt - powiedział "Ekspressowi Kaszubskiemu" Piotr Gdaniec, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Indyki potaniały o 3% do wartości 6,17 zł za kg. Foto_Remigiusz Kryszewski

Kurczęta brojlery wciąż drożeją. A pozostałe gatunki drobiu?

Ceny zakupu kurcząt brojlerów wzrosły w ciągu tygodnia o 2%. W tym samym czasie indyki potaniały o 3%.   Krajowe ceny kurcząt brojlerów w dniach 28 czerwca – 4 lipca wynosiły średnio 4,25 zł za kg. Zwierzęta te były o 2%...

Sprawa trafiła także do miejscowego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Jak przekazał Piotr Wal z kartuskiego PIW, w nielegalnym grzebowisku znajdowało się około 11 tys. sztuk drobiu w znacznym stopniu rozkładu. Były to już głównie kości.

Inspektorzy muszą ustalić, czy ptaki padły np. z powodu uduszenia (jak miał sugerować hodowca), czy też choćby w wyniku panoszącej się w Polsce tzw. ptasiej grypy. W tym celu pobrano próbki do badań.

Tworzenie takich grzebowisk jest jednak niezgodne z przepisami, a padłe ptaki powinny trafić do utylizacji w specjalnym zakładzie. - To nie powinno się znaleźć w dole. Tym bardziej teraz, kiedy panują takie temperatury i gdy mamy zagrożenie wysoce zjadliwą grypą ptaków - przyznał Wal w serwisie kartuzy.naszemiasto.pl

Truchła ze zlikwidowanego grzebowiska trafiły w końcu do utylizacji na koszt gospodarza. O tym, jakie konsekwencje prawne poniesie, zdecydują inspektorzy po zakończonym postępowaniu, które będzie oparte m.in. na wynikach badań.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu