MRiRW: nadal nie można wypuszczać drobiu na wybieg

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2017,15:30 Aktualizacja: 10-03-2017,15:33
A A A

Nadal obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu, w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, tak by uniemożliwić kontakt z innymi ptakami, także dzikimi - informuje na stronie internetowej resort rolnictwa.

Nakaz ten dotyczy także chowu wybiegowego dla drobiu mięsnego jak i w odniesieniu do produkcji jaj - podkreśla ministerstwo. Zgodnie z unijnymi przepisami, jeżeli są ograniczenia w dostępie drobiu do wybiegu na otwartej przestrzeni, nieprzekraczające 12 tygodni, to drób oraz jaja spożywcze pochodzące z takiego chowu mogą nadal być sprzedawane ze specjalną informacją na temat metody chowu (np. jaja z wolnego wybiegu).

jaja wolnowybiegowe, jaja, jaja klatkowe, drób, kury, ptasia grypa, bioasekuracja

Kury mogą wychodzić na zewnątrz. Producenci jaj nie stracą

Kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu. Tak wynika z interpretacji...

Okres 12 tygodni, licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia ministra rolnictwa sprawie w sprawie ptasiej grypy, upływa 21 marca. Po tej dacie znakowanie jaj i mięsa na zasadach wskazanych w przepisach dotyczących wolnowybiegowego utrzymania drobiu będzie możliwe, ale pod warunkiem przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża.

W przypadku, gdy karmienie i pojenie drobiu odbywa się poza budynkiem, miejsce karmienia musi być bezwzględnie zadaszone na całej powierzchni - zaznacza resort.

Tymczasem w środę Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podała - powołując się na interpretację przepisów wydaną przez Głównego Lekarza Weterynarii - że kury nioski oraz brojlery utrzymywane w wolnowybiegowym systemie chowu mogą być wypuszczane na zewnątrz pod warunkiem przebywania w wolierach lub miejscach zadaszonych z ogrodzeniem sięgającym do krawędzi dachu.

W Polsce dotychczas stwierdzono 63 ogniska ptasiej grypy, ostatnie odnotowano w tym tygodniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA