Koguciki nie będą uśmiercane na kurzych fermach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2020,11:35 Aktualizacja: 15-09-2020,11:41
A A A

Od 1 stycznia 2022 roku w Niemczech zabronione będzie uśmiercanie świeżo wylęgłych kogucików na fermach hodowlanych kur - poinformowała Julia Kloeckner, minister rolnictwa.

Według niej, mają być wtedy szeroko dostępne metody ustalania płci piskląt, znajdujących się w złożonych jajkach, co umożliwi niedopuszczenie do wykluwania się kogucików.


Cedrob, KPS Partners, ResDrob, Wipasz, drób, halal, koszer, eksport drobiu, import soi, drobiarstwo, polski drób

Drobiarze przeciwni zatrzymaniu eksportu mięsa halal i koszer

Cedrob, KPS Partners, ResDrob i Wipasz czyli przedstawiciele największych firm drobiarskich stanowiących około 70% polskiej produkcji drobiowej spotkali się, by zająć wspólne stanowisko w sprawie najważniejszych wyzwań sektora produkcji...

Od początku 2024 roku wolno będzie natomiast stosować tylko takie metody, dzięki którym płeć pisklęcia da się ustalić krótko po złożeniu jajka, co ma zapobiec cierpieniom embrionów.

Kloeckner określiła to jako "kamień milowy w ochronie zwierząt", który powinien zadziałać jako sygnał także dla innych państw. - Zabijanie wyklutych tego samego dnia piskląt z powodu tego, że mają taką, a nie inną płeć, nie da się etycznie uzasadnić - powiedziała.

Niemcy są pierwszym państwem, które tego zabroni.

Jak informuje agencja dpa, za naszą zachodnią granicą co roku uśmierca się wkrótce po wykluciu 45 mln kogucików. Nie są potrzebne ani na fermach kur niosek, ani w hodowli na mięso, gdyż są pod tym względem mniej produktywne niż kury. Uznane za zbędne pisklęta są zwykle trute gazem.

Niemiecka ustawa o ochronie zwierząt zakazuje powodowania u nich "bez rozsądnej potrzeby" bólu, cierpień i uszkodzeń.

W ubiegłym roku Federalny Trybunał Administracyjny orzekł, że dobrostan zwierząt jest istotniejszy niż gospodarcze interesy hodowców drobiu i dlatego masowe uśmiercanie kogucików może być praktykowane tylko w okresie przejściowym.
 Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA