HPAI atakuje dzikie ptactwo. Bioasekuracja wciąż ważna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
24-06-2023,16:15 Aktualizacja: 24-06-2023,15:24
A A A

Ognisko HPAI w Polsce tj. 58. wybuchło 22 marca. Gdy już się wydawało, że Polska za chwilę uzyska status kraju wolnego od tej choroby 25 maja wybuchło ognisko nr 59.

- Zdążyliśmy się przyzwyczaić, że grypa jest nieprzewidywalna. Występuje nie tylko tak, jak miało to miejsce historycznie czyli w okresach jesienno-zimowych czy wiosennych, ale przez cały rok - mówi w rozmowie z naszym portalem prezes Krajowej Rady Drobiarstwa - Izby Gospodarczej Dariusz Goszczyński dodając:

- Wielka szkoda, bo brakowało nam już tylko kilku dni, żeby wystąpić do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) o uznanie za kraj wolny od HPAI.

HPAI, grypa ptaków, ognisko HPAI, Inspekcja Weterynaryjna, hodowcy drobiu, bioasekuracja, H5N1, kaczki rzeźne

Ognisko HPAI u drobiu. Poczekamy na uwolnienie od choroby

Grypa ptaków ponownie została stwierdzona u drobiu domowego. Niestety oznacza to, że poczekamy na uwolnienie od tej choroby, choć wydawało się, że nastąpi do w najbliższym czasie. Ognisko nr 59 w 2023 roku wybuchło w pobliżu miejscowości...

Zgodnie z art. 10.4.6 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych, jeżeli zakażenie HPAI u drobiu wystąpiło w państwie uprzednio wolnym od grypy ptaków, odzyskanie statusu wolnego może nastąpić 28 dni po zastosowaniu stamping-out policy, w tym zabiciu ptaków oraz przeprowadzeniu oczyszczania i odkażania.

- Ciężko jest precyzyjnie ustalić trwanie likwidacji ogniska, które zajmuje czasami tydzień lub dłużej. Niekiedy np. powiatowy lekarz weterynarii zaleci wykonanie dodatkowych czynności, przez co ona się wydłuża - zauważa Goszczyński.

Regionalizacja jest kluczowa

W obliczu zmiany sezonowości występowania HPAI w Polsce na czas praktycznie całego roku niezwykle ważna jest regionalizacja.

- Przyłączanie kolejnych państw, które mimo występowania w naszym kraju grypy ptaków będą kupowały polski drób ze strefy wolnej od HPAI, jest naszym priorytetem - mówi prezes KRD-IG.

ceny drobiu, żywiec drobiowy, indyki, kurczęta, tuszki, brojlery, eksport, import, Polska

Ceny większości monitorowanych gatunków drobiu spadły

Żywiec drobiowy w drugim tygodniu czerwca odnotował spadki cen. Wyjątek stanowią kaczki brojlery, które w ciągu tygodnie nieznacznie podrożały.   Cena zakupu kurcząt brojlerów w dniach od 5 do 11 czerwca wynosiła średnio 5,64 zł...

Hodowcy cały czas powinni także przestrzegać zasad bioasekuracji, ponieważ o ile ogniska u drobiu domowego wybuchają już sporadycznie, to u dzikiego ptactwa jest ich bardzo dużo.

HPAI szerzy się u dzikich ptaków

- Dzikie ptaki, szczególnie mewy, masowo padają zakażone wirusem HPAI. Rada epizootyczna przy Państwowym Instytucie Weterynarii - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach zwracała na to uwagę. Szczególna ostrożność powinna być zachowana w przypadku tych gatunków, które korzystają w wolnych wybiegów. Mam na myśli głównie gęsi - mówi Dariusz Goszczyński dodając:

- Odbyliśmy spotkanie z głównym lekarzem weterynarii tylko w tej sprawie. W przypadku gęsi zamknięcie ich w kurnikach jest trudne, ponieważ one korzystają z wybiegów żeby właściwie przyrastać. Nie można więc umieścić ich w budynkach, ale można stosować różne urządzenia odstraszające oraz tak zarządzać stadem, żeby nie miało ono kontaktu ze zbiornikami wodnymi.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych |Sygnały indyków 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA