Rolnicy ponownie bez głosu w sprawie "piątki"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-11-2020,8:05 Aktualizacja: 05-11-2020,20:01
A A A

- No i już wiemy, że trwają pracę nad "piątką dla zwierząt" wydanie drugie. Ale czy wydanie poprawione? Mam co do tego duże wątpliwości. Zwłaszcza gdy słyszę uzasadnienie wprowadzenia zakazu uboju religijnego bydła - mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Politycy po raz kolejny popełniają ten sam błąd, który polega na braku konsultacji z organizacjami rolniczymi, których dotknie zakaz uboju religijnego.

Zakaz uboju religijnego, zdaniem prezesa PZHiPBM, będzie dotyczył ponad 350 tysięcy gospodarstw rolnych oraz kilkadziesiąt ubojni z certyfikatem halal i koszer.

  • Trwają pracę nad drugą wersją "piątki dla zwierząt"
  • Nowelizacja ustawy ponownie jest tworzona bez konsultacji z rolnikami
  • Zakaz uboju religijnego dotknie ponad 350 tysięcy gospodarstw rolnych
  • Rolnicy chcą rozmawiać z ministrem rolnictwa
  • Rolnicy są gotowi dalej protestować przeciwko "piątce dla zwierząt"

piątka dla zwierząt, piątka Kaczyńskiego, ubój religijny, bydło mięsne, Sudety, Dolny Śląsk, Dolnośląska Izba Rolnicza

Bydło mięsne zniknie z sudeckich pastwisk?

Hodowla bydła mięsnego na Dolnym Śląsku upadnie. Zyskają na tym wyłącznie Czesi. Rolnicy z Dolnośląskiej Izby Rolniczej przestrzegają przed negatywnymi skutkami tzw. piątki dla zwierząt. - Zwracamy się do posłanek Czernow, Machałek i...

Minister rolnictwa mija się z prawdą

- Mówienie o pozytywnych aspektach wprowadzenia zakazu możemy włożyć między bajki. Brak jest jakichkolwiek analiz, które mówią o tym, że zakaz przyniesie korzyści. Trochę ciężko jest mądrze uzasadnić stratę minimum 1,5 mld złotych dla rolników, zakładów i państwa - mówi Zarzecki.

Prezes PZHiPBM podkreśla, że analizy przygotowane na zlecenie senatu jednoznacznie mówią, że gospodarcze skutki ograniczenia uboju wykraczają poza wymagania UE, są negatywne i sprowadzają się do utraty poważnych premii cenowych.

- Próby powiązania wprowadzenia zakazu z obowiązkiem dostosowania polskiego prawa do przepisów UE są nadużyciem, gdyż żadne kontrole prowadzone przez polskie czy europejskie organy nadzoru nie stwierdziły naruszenia prawa, a zwłaszcza rozporządzenia 1099/2009. Nie ma też żadnych podstaw do twierdzenia, że polskie mięso może być dyskryminowane na rynkach UE - podkreśla Zarzecki.

Przepisy można doprecyzować w zakresie np. rejestru ubojów na potrzeby religijne lub zwiększenia nadzoru nad tym procesem. Organizacje rolnicze wciąż o tym mówią i podkreślają, aby politycy poprawiali prawo, a nie likwidowali dochodową gałąź polskiego eksportu.

cena bydła, skup żywca wołowego, wołowina, ceny w Polsce,

Cena żywca wołowego w listopadzie spadła

Cena skupu bydła w Polsce w przedostatnim tygodniu października nie uległa zmianie, ale na początku listopada spadła. Dotyczy to zarówno buhajów, jałówek oraz krów w wadze żywej i w rozliczeniu wbc.    Żywiec...

Rolnicy są zdeterminowani

- Dosyć karkołomne wydaje się mówienie o powiązaniu dopłat dobrostanowych dla rolników ze sposobem uboju. To tak, jakby próbować uzależnić cenę zboża od tego w jaki sposób zostanie przerobione na mąkę, albo czy piekarz zrobi z tej mąki pączki z dżemem czy z majonezem. Bez sensu, bez ładu, bez składu - komentuje prezes PZHiPBM.

Rolnicy wciąż podkreślają, że chcą rozmawiać z ministrem rolnictwa. Niestety z drugiej strony nie ma takiej woli. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

- Zapewniam, że jeśli ponownie prace nad nowelizacją ustawy nie wezmą naszego głosu pod uwagę, wówczas zgotujemy politykom jeszcze gorsze piekło, niż do tej pory. Niech rządzący nie łudzą się, że rolnicy zostaną w swoich domach. Właśnie kończymy prace polowe i będziemy mieli dużo czasu. Nawet ograniczenia związane z pandemią nas nie zatrzymają - podsumowuje Jacek Zarzecki.

Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA