Zakaz uboju religijnego zostanie? Protesty również

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
31-10-2020,12:40 Aktualizacja: 04-11-2020,14:59
A A A

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało prace nad nowym projektem "piątki dla zwierząt". Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego apeluje do rządzących o dialog z rolnikami.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt została uchwalona przez sejm oraz przeszła etap prac w senacie, który zgłosił do niej swoje poprawki.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi miała we wtorek 27 października rozpatrywać senackie poprawki do "piątki dla zwierząt", jednak jej posiedzenie zostało odwołane.

Rolnicy chcą spotkania z premierem w sprawie piątki dla zwierząt

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) w imieniu rolników zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego, z prośbą o spotkanie. Jego tematem ma być nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt.  ...

Politycy nie chcą rozmawiać z rolnikami

Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM skontaktował się z naszą redakcją i podkreślił, że jeżeli w nowelizacji znajdą się zapisy zakazujące uboju religijnego bydła na eksport, protesty rolników z pewnością nie zostaną przerwane.

- Nowa ustawa powinna być wypracowana w drodze konsensusu i dialogu z organizacjami rolniczymi. Jesteśmy otwarci na znakowanie mięsa pochodzącego z uboju halal i koszer, wprowadzenie rejestru ubojów religijnych, wzmocnienie nadzoru nad dobrostanem zwierząt - powiedział w rozmowie z naszym portalem Jacek Zarzecki.

Prezes PZHiPBM podkreślił również, że ustawa powinna być projektem rządowym. Ta ścieżka legislacyjna daje możliwość szerokich konsultacji i wnoszenia uwag przez wszystkie zainteresowane strony. Pozwoli ona uniknąć niepotrzebnych napięć

- Dlatego apeluję do rządzących. Rozmawiajcie z nami, a nie stawiajcie pod ścianą, bo to droga donikąd. W dobie kryzysu Covid-19 oraz prawdopodobnego twardego brexitu, a także wyzwań przed jakimi stawia nas nowa polityka rolna, musimy razem działać na rzecz polskiego rolnictwa - mówi Jacek Zarzecki.

ubój rytualny, bydło mięsne, produkcja bydła, wołowina, eksport wołowiny, Rada Sektora Wołowiny, mięso wołowe, hodowcy

Rada Sektora Wołowiny chce rozmawiać o senackich poprawkach

Senat wprowadził do tekstu projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt poprawki, które zdecydowanie zmieniają jej brzmienie. Rady Sektora Wołowiny podkreśla, że wiele z nich nie tylko rodzi konsekwencje finansowe, ale również...

Rolnicy będą walczyć o swoje prawa

Prezes PZHiPBM w rozmowie z naszym portalem podkreślił również, że hodowcy cały czas są gotowi do rozmów z rządem i politykami na temat tzw. piątki Kaczyńskiego. Jednak z drugiej strony nie ma takiej woli.

- Póki co politycy kontaktują się z nami wyłącznie przed media. To my również nie mamy wyjścia i właśnie za pomocą mediów staramy się przekazać nasz głos w tej sprawie. Nie chcę, żeby sejm popełnił ten sam błąd, który polegał na braku dialogu z rolnikami. Jeśli ponownie prace nad nowelizacją ustawy nie wezmą naszego głosu pod uwagę wówczas rządzący będą mieli jeszcze gorsze piekło, niż do tej pory - podsumowuje Zarzecki.

Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ
 


 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA