Produkty mleczarskie przestały tanieć. Mleko pójdzie w górę?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
29-06-2016,9:40 Aktualizacja: 29-06-2016,9:35
A A A

Ceny produktów mleczarskich przestały spadać. To nie koniec kryzysu, ale pierwsze symptomy poprawy. Obecnie producenci mleka otrzymują niskie ceny za mleko, a ich rozbieżności w całej Polsce są bardzo duże.

- Są mleczarnie które potrafią zapłacić 1,5 zł nawet w tej chwili, a są takie które proponują zaledwie ponad 30 groszy. Taka cena to jest wykorzystywanie obecnej trudnej sytuacji - mówił dla TVP 1 Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa.

- W sklepach, w wielkich sieciach było widać, że ceny produktów obniżono o 2,8 proc., a rolnikom obniżono ją o 28 proc. Stąd mamy ten kryzys - mówił dla TVP 1 Krzysztof Banach z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

mleko, przetwory mleczne, mleczarnie, eksport

Eksport produktów mleczarskich receptą na kryzys?

Cena mleka wynika z trudnej sytuacji na światowym rynku. Polskie spółdzielnie mleczarskie starają się eksportować jak najwięcej produktów, aby poprawić tę sytuację. Najbardziej chłonnym krajem są Chiny. Obecnie 75 krajowych...

W końcu pojawiła się jednak szansa na zmiany, a ceny niektórych produktów mleczarskich lekko poszły w górę. Jak informuje TVP 1 większe zapotrzebowanie jest na tłuszcze, mniejsze nadal na białko.

- Poziom cen detalicznych bardzo mocno spadł, poziom cen płaconych dla rolników również, niektórym przestało się to opłacać i dlatego zmniejszyła się podaż surowca. Jednak powoli systematycznie sytuacja się poprawia, zapasy w magazynach się zmniejszają a to znaczy, że sprawy idą we właściwym kierunku - mówił dla TVP 1 Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

Jednym z powodów do optymizmu jest fakt, że znacznie lepsze w tym roku są także pasze objętościowe i jest ich więcej co powinno poprawić sytuację rolników. Dobrze zapowiadają się również żniwa dzięki czemu ceny pasz treściwych do końca tego roku nie powinny wzrosnąć.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA