Mikotoksyny sprzężone – niebezpieczne dla zdrowia krów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
14-01-2016,13:45 Aktualizacja: 14-01-2016,14:21
A A A

Mechanizm obronny roślin polega na połączeniu mikotoksyn z cukrem, w wyniku czego powstają mikotoksyny sprzężone nazywane również maskowanymi, które stają się nietoksyczne. W układzie pokarmowym krowy zostają one odłączone od cukru i ponownie stają się toksyczne.

Odporność krów po spożyciu mikotoksyn obniża się, co zwiększa ich wrażliwość na infekcje. Równocześnie zmniejsza się efektywność szczepień i podawanych lekarstw, a zwierzęta stają się podatne na zachorowania chroniczne.

Dobre ubicie zwiększa jakość kiszonki

Jednym z istotnych czynników decydujących o jakości pasz objętościowych jest ich ubicie. Im będzie słabsze tym uzyskamy materiał gorszej jakości. Przyczynia się do tego pozostawione w jego wnętrzu powietrze, które powoduje dużą...

Ich negatywne działanie polega również na ograniczeniu strawności białka i włókna, zaburzeniu pracy żwacza oraz ograniczeniu wchłaniania składników pokarmowych.

Mikotoksyna z rodzaju Fusarium wywołuje także stan zapalny jelit, czego konsekwencją są biegunki. Natomiast mikotoksyna DON zakłóca absorpcję składników pokarmowych (glukozy i fruktozy), czego efektem jest słabszy wzrost zwierząt.

Z kolei budowa mikotoksyny Zearalenon jest bardzo podobna do hormonu żeńskiego, estrogenu i wpasowuje się w jego receptor. Efektem tego jest o 25 proc. mniejsza skuteczność krycia, zaburzenia owulacji, słabe dojrzewanie pęcherzyków i poronienia.

Substancje sprzężone stanowią 45 proc. z pośród mikotoksyn DON występujących w zbożach.  Natomiast aż 58 proc. mikotoksyn ZEN to substancje połączone z cukrem.

Mikotoksyny sprzężone nie są wykrywane za pomocą konwencjonalnych metod analitycznych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2023

Hoduj z głową bydło:

-Sprzeciw wobec zakazu

-Termin zbioru musi być trafiony

-Mają podążać za paszą

-Trzyma mastitis  ryzach

-Co stosować na muchy?

 

PRENUMERATA