Kiedy inseminować jałówki?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-04-2015,13:55 Aktualizacja: 13-04-2015,14:34
A A A

O momencie pierwszej inseminacji powinien decydować wzrost i masa ciała jałówki, a nie jej wiek. W chwili krycia powinna ona mieć 60 proc. dorosłej masy ciała.

Krowy rasy HF osiągają dojrzałość płciową przy masie ciała ok. 300-330 kg, a więc pierwsza ruja powinna wystąpić u nich gdy uzyskają 35 proc. dorosłej masy ciała. W chwili pierwszej inseminacji powinny mieć 60 proc. dorosłej masy ciała, a przy porodzie 80-85 proc. tej masy.

Podstawowym kryterium pierwszej inseminacji powinna być wyrostowość i masa ciała jałówki, a nie jej wiek.

- Przed wycieleniem mają one ważyć 650-700 kg, a ich wysokość w kłębie powinna wynosić 137-147 cm. Pierwszy poród powinien nastąpić w 22 miesiącu ich życia - przekonywał prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podczas XV Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego zorganizowanej przez firmę Blattin.

Prawidłowa kondycja jałówek w momencie krycia i wycielenia powinna wynosić ok. 3 pkt w skali BCS. Najlepiej gdy w dniu krycia widocznych jest u nich pięć żeber, a w momencie porodu trzy.

Wcześniejsze krycie jałówek jest ekonomicznie uzasadnione ponieważ prowadzi do skrócenia okresu odchowu, przez co jego koszty są mniejsze. Zmniejsza się również zapotrzebowanie na jałówki przeznaczone na remont stada, co umożliwia sprzedaż części z nich. Ponadto pierwiastki mają mniejsze problemy metaboliczne w pierwszej laktacji oraz większą wydajność mleka.

Nie należy jednak inseminować za małych jałówek, które po porodzie łatwiej poddają się dominacji i mają mniejszą wydajność mleka.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA