Hodowcy sami będą ubijać kontuzjowane krowy w gospodarstwie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-03-2019,8:00 Aktualizacja: 22-03-2019,12:41
A A A

Obwoźne uboje bydła lub wykonywanie tej czynności przez samych właścicieli zwierząt. Związku branżowe rozmawiają o tym, jak wyeliminować w przyszłości nadużycia związane z krowami "leżakami".

Hodowla bydła mięsnego w Polsce jest prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z zachowaniem zasad dobrostanu.

- Zapraszamy do nas zagranicznych dziennikarzy. Dwa tygodnie temu jedno z gospodarstw odwiedzili Szwedzi i Czesi. Przyjadą do nas również goście ze Słowacji i Węgier. Podejmujemy również współpracę ze związkami w Czechach i na Węgrzech, aby w przyszłości zapobiegać takim sytuacjom jak ta związana z krowami "leżakami" - mówił podczas czwartkowego szkolenia dla hodowców bydła mięsnego Janusz Piotrowski, dyrektor biura Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

żywiec wołowy, wołowina kulinarna, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Hoduj z Głową

Wołowina kulinarna także od krów holsztyńsko-fryzyjskich?

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego organizuje cykl 16 ogólnopolskich szkoleń dla hodowców i producentów żywca wołowego pod nazwą "Hoduj z głową". 21 marca wzięli w nim udział hodowcy z...

Prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki, jak podkreślił Piotrowski, w ostatnim czasie nieustannie stara się potwierdzać wiarygodność sektora mięsnego i promować jego pozytywny wizerunek.

- Zdajemy sobie sprawę, że "leżaki" pochodzą wyłącznie ze stad mlecznych, gdzie średnia liczba laktacji u krów wynosi niecałe trzy. Nie robimy jednak spychologii, nie mówimy że to nie nasza sprawa, tylko hodowców bydła mlecznego. Bronimy całej krajowej branży mięsnej - podkreślał Janusz Piotrowski.

Jednym ze sposobów eliminacji takich sytuacji jest stworzenie elektronicznej księgi leczenia, do której dostęp będą miały Państwowy Instytut Weterynarii oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji.

Księga umożliwiłaby szybkie sprawdzenie każdej sztuki pod kątem leczenia i ewentualnej karencji dotyczącej sprzedaży, która wynika z zastosowanych leków.

główny lekarz weterynarii, BSE, gąbczasta encefalopatia, bydło

Białoruś zniosła ograniczenia dla polskiej wołowiny w związku z BSE

Główny lekarz weterynarii poinformował, że Białoruś zniosła ograniczenia importowe wprowadzone w związku z wystąpieniem na terytorium Polski atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). "Decyzją Departamentu Nadzoru...

Zakłady mięsne nie chcą przyjeżdżać do gospodarstw po odbiór kontuzjowanych krów np. późnym wieczorem czy w weekend.

- Rozmawiamy również o utworzeniu obwoźnych ubojów. Takie mobilne jednostki dostępne przez całą dobę, szybko mogą pojawić się w gospodarstwie i dokonać uboju z konieczności. Oczywiście obowiązkowo na miejscu musiałby być także lekarz weterynarii - mówił Piotrowski.

Pojawił się również pomysł, w myśl którego to sami hodowcy i producenci bydła mlecznego i mięsnego mają zostać przeszkoleni, żeby sami mogli dokonywać uboju z konieczności.

- Zaczynamy współpracę z innymi związkami, chcemy wspólnie bronić naszego wizerunku. Sytuacja powoli wraca do normy. Ceny idą w górę - podsumował Piotrowski.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA