Białoruś zniosła ograniczenia dla polskiej wołowiny w związku z BSE

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-03-2019,13:30 Aktualizacja: 18-03-2019,13:22
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował, że Białoruś zniosła ograniczenia importowe wprowadzone w związku z wystąpieniem na terytorium Polski atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE).

"Decyzją Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi z dniem 15 marca 2019 r. zostały zniesione czasowe ograniczenia importowe dla całej Polski" czytamy w komunikacie opublikowanym przez główny inspektorat weterynarii.

Ograniczenia zostały wprowadzone z powodu wystąpienia atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w województwie dolnośląskim.

wołowina, kontrola ubojni, bezpieczeństwo żywności, produkcja wołowiny

Wołowinę można śmiało jeść. Kontrole ubojni nie wykazały zagrożenia

- Kontrole ubojni nie wskazują, by mięso wołowe stanowiło zagrożenie dla zdrowia konsumentów - oświadczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Znaleziono uchybienia, ale w dokumentacji - dodał. Szef resortu przypomniał podczas...

Przypominamy, że Białoruś nałożyła na Polskę restrykcje importowe, które dotyczyły głównie bydła hodowlanego, użytkowego i przeznaczonego do uboju.

Polska nie mogła wysyłać na Białoruś także dzikich zwierząt, zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych podatnych na BSE, mięsa i innych surowców mięsnych, otrzymanych od zwierząt podatnych na BSE.

Zakaz importu dotyczył także skór, rogów, kopyt i jelit pochodzących od zwierząt podatnych na BSE, pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb.

Główny lekarz weterynarii podkreśla, że wystąpienie atypowej formy BSE nie niesie ze sobą ryzyka przeniesienia choroby.

"Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła" czytamy w komunikacie GIW.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA