Czy koronawirus wpłynie na polskie mleczarstwo?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-02-2020,10:40 Aktualizacja: 07-02-2020,10:40
A A A

Polska Izba Mleka informuje, że eksporterzy produktów mleczarskich do Chin zaczynają odczuwać zawirowania spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV określanego jako koronawirus z Wuhan.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła stan "światowego pogotowia", linie lotnicze, m.in. PLL LOT, zawieszają połączenia z Chinami, a Chińczycy mają dłuższą przerwę od pracy.

Polska Izba Mleka podaje, że do 10 lutego zostało tam przedłużone wolne z okazji święta Nowego Roku. Ta przerwa spowodowała problemy z rozładowywaniem stojących w portach kontenerów z artykułami mleczarskimi.

krowy mleczne, dobrostan, Szwecja, Arla, wychudzone krowy, odchody, lekarz weterynarii, mleko, produkcja mleka

Wychudzone krowy utrzymywane we własnych odchodach

Krowy w jednym z największych gospodarstw w Halsingland, prowincji w środkowej Szwecji, są utrzymywane w skandalicznych warunkach. Dziennikarze ze szwedzkiej publicznej telewizji Sveriges Television dotarli do nagrań video oraz zdjęć i...

- Są problemy z odbiorem produktów wysyłanych do Chin, kontenery stoją w porcie już dwa tygodnie i nie są rozładowywane, nie wracają do nas - mówi Bartosz Grochal, rzecznik prasowy SM Mlekpol, która 30 proc. artykułów sprzedawanych na rynek pozaunijny wysyła właśnie do Chin.

Szymon Makoś, kierownik działu eksportu OSM w Łowiczu dodaje, że kontenery powinny zostać rozładowane i zwrócone w ciągu 14 dni. Ale ze względu na wydłużony okres dni wolnych pojawiły się problemy z dotrzymaniem tego terminu.

- Nasi chińscy kontrahenci proszą nas o dodatkowe 7 dni na rozładowanie i zwrot kontenerów - mówi Szymon Makoś.

OSM w Łowiczu wysyła do Chin głównie mleko UHT oraz serwatkę.

Zaniepokojona sytuacją na rynku chińskim jest też Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.

bydło, krowy z Deszczna, wolne krowy

Słynne krowy z Deszczna znalazły bezpieczny azyl

Stado "dzikich" krów z Deszczna (Lubuskie) znalazło azyl. Przygarnął je rolnik z Lipek Wielkich w podgorzowskiej gminie Santok. Tam mają spędzić resztę życia. Trwa ich przewożenie. U nowego właściciela mają zapewnione rozległe...

- Z niepokojem obserwujemy także ten ekonomiczny aspekt wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa. Mam nadzieję, że wszystkie nasze działania związane z targami, które mają się odbyć w kwietniu i maju, będą mogły zostać zrealizowane, a sytuacja z koronawirusem nie wpłynie negatywnie na liczbę uczestników. Wierzę, że sytuacja na rynku chińskim szybko się unormuje i polskie produkty mleczarskie zatrzymane w portach wkrótce znajdą się u kontrahentów - mówi Agnieszka Maliszewska.

Rynek chiński jest bardzo ważny dla polskiej branży mleczarskiej. Tylko w pierwszych trzech kwartałach minionego roku wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski do Chin wyniosła 58 mln EUR i była o ponad połowę większa niż w analogicznym okresie 2018 r.

Najważniejszą, pod względem wartości, grupą produktów wysyłanych do Chin było mleko i śmietana. Stanowiły one 55% całkowitej wartości eksportu produktów mleczarskich.

Na wieści z Chin o rozprzestrzenianiu się koronawirusa negatywnie zareagowała nowozelandzka giełda. 4 lutego indeks cen GDT obniżył się o 4,7%, głównie za sprawą spadku cen pełnego mleka w proszku.

Komunikat PIM na temat wpływu koronawirusa na polskie mleczarstwo znajdziesz TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2020

Hoduj z głową bydło:

-Deratyzacja w oborze

-Korzyści z matek buhajów

-Różna sposoby alkalizowania

-Z racic na wymię

-Zespół Tłustej Krowy

PRENUMERATA