Wychudzone krowy utrzymywane we własnych odchodach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-02-2020,18:50 Aktualizacja: 05-02-2020,18:52
A A A

Krowy w jednym z największych gospodarstw w Halsingland, prowincji w środkowej Szwecji, są utrzymywane w skandalicznych warunkach.

Dziennikarze ze szwedzkiej publicznej telewizji Sveriges Television dotarli do nagrań video oraz zdjęć i dokumentów, które pokazują w jak fatalnych warunkach przebywały krowy mleczne w dużej fermie.

Gospodarstwo to jest jednym z największych spośród ponad 2600 ferm dostarczających wyprodukowany surowiec do globalnego koncernu mlecznego Arla.

krowy mleczne, bydło mleczne, środowisko, ochrona środowiska, emisja gazów cieplarnianych, globalne ocieplenie

Czy krowy są największym zagrożeniem dla środowiska?

Czy krowy są największym zagrożeniem dla środowiska? Mity i fakty. To temat debaty, która odbędzie się podczas tegorocznych targów Ferma 2020. Debata poświęcona zagrożeniom dla środowiska ze strony bydła mlecznego odbędzie się 15...

- Nigdy czegoś takiego nie widziałam, a jestem już wiele lat w zawodzie dbając o dobrostan i ochronę zwierząt - mówiła w reportażu przygotowanym przez telewizję SV Margareta Steen, profesor nadzwyczajny medycyny weterynaryjnej w National Centre for Animal Welfare przy Szwedzkim Narodowym Uniwersytecie Rolniczym.

Film i zdjęcia pokazują krowy mleczne przebywające w swoich odchodach. Ponadto zwierzęta są bardzo wychudzone.

Lokalne władze zleciły kontrolę gospodarstwa już kilka lat temu. Po jej zakończeniu miały zastrzeżenia, ale na tym zakończyły one swoje postępowanie.

Hodowca nie wypełnił nałożonych na niego nakazów i obowiązków. Urzędnicy z kolei nie mają sobie nic do zarzucenia.

- Przeprowadziliśmy inspekcję i zażądaliśmy podjęcia działań. Musimy dać czas na odwołanie, ale jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana, będziemy wywierać silniejszą presję - mówi Jenny Larson z rady okręgu Gavleborg w Szwecji w materiale wyemitowanym w programie Agrobiznes w TVP 1.

pogłowie bydła w polsce, bydło, gus, produkcja mleka, żywiec wołowy

Pogłowie bydła wzrosło przez rok

W grudniu 2019 r. w Polsce hodowano 6 mln 260,9 tys. sztuk bydła - o 77,5 tys. sztuk (1,3 proc.) więcej wobec analogicznego okresu 2018 r. - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Pogłowie cieląt poniżej 1 roku wzrosło...

Właściciel gospodarstwa nie chciał rozmawiać ze szwedzkimi dziennikarzami. Zostało już wszczęte dochodzenie. Jest on oskarżony o okrucieństwo wobec zwierząt i przestępstwa przeciwko środowisku.

Patrik Hansson, prezes koncernu Arla, jak informuje portal www.tellerreport.com, skomentował zdjęcia oraz film.

- Niezwykle ważne jest zapewnienie dobrostanu zwierząt dla przemysłu, dla zaufania konsumentów i oczywiście dla Arli. Dlatego jesteśmy nardzo zasmuceni gdy widzimy te zdjęcia - powiedział Patrik Hansson.

Prezes Arli, jak podaje www.tellerreport.com twierdzi, że mleko z tego gospodarstwa nie trafi do produktów konsumpcyjnych, ale będzie przeznaczone do produkcji biogazu.

Firma przeprowadzi także audyt w tym gospodarstwie.

Film przygotowany przez szwedzką publiczną telewizję Sveriges Television znajdziesz TUTAJ.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA