Coraz mniej zarabiamy na eksporcie produktów mleczarskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2015,13:00 Aktualizacja: 01-12-2015,13:28
A A A

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za resortem rolnictwa) wartość eksportu produktów mleczarskich w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku wyniosła 1177 mln euro i przez rok spadła o 18,2 proc.

Dynamika spadku sprzedaży była jednak ostatnio nieznacznie niższa niż w pierwszym półroczu, kiedy wyniosła 19,5 proc. - informują analitycy BGŻ BNP Paribas. Od stycznia w dół leciała bowiem wartość wszystkich podstawowych grup przetworów mleczarskich.

mleko, eksport, kryzys, susza, branża mleczna

Polskie mleko potrzebuje nowych rynków zbytu

Mijający rok jest wyjątkowo trudny dla producentów i przetwórców mleka. Krajowy rynek uwarunkowany jest niskimi cenami surowca, zamknięciem rosyjskiego rynku oraz wysokimi karami za przekroczenie kwot mlecznych i suszą....

Najbardziej na wyniki wysyłek wpłynęła sytuacja w handlu mlekiem w proszku. Wartość eksportu w pierwszych trzech kwartałach br. była o 38 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem i wyniosła 227,2 mln euro. To efekt niższych cen i mniejszego o 7 proc. wolumenu, który wyniósł 114,1 tys. ton.

Wartość sprzedaży serów i twarogów wyniosła 441,8 mln euro i przez rok spadła o 15,5 proc., co wynikało również z niższych stawek i innego asortymentu towarów. Zamknięcie rosyjskiego rynku, gdzie do tej pory trafiało najwięcej polskich produktów sprawiło, że o 17 proc. wzrósł wywóz wyrobów do krajów Unii Europejskiej.

Najmniejszy spadek wartości eksportu dotyczył mleka płynnego i śmietany - o 1,5 proc. do 197 mln euro. Jego wolumen natomiast poszedł w górę o ponad 100 tys. ton, czyli prawie 38 proc. Sprzedaż zagraniczna napojów fermentowanych i jogurtów przez 12 miesięcy spadła o 14 proc. i wyniosła 86 mln euro, a wysyłki były mniejsze o 6 proc. (78 tys. ton.).

W pierwszych trzech kwartałach br. wartość eksportu masła wyniosła z kolei 93 mln euro (-7 proc.). To efekt niższych stawek bowiem w ujęciu ilościowym wywóz wzrósł o 10 proc. do 32 tys. ton.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA