Bruksela zgodzi się na rozłożenie kar za nadprodukcję mleka?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2014,8:10 Aktualizacja: 16-01-2015,13:16
A A A
Propozycja Polski rozłożenia kary za nadprodukcję mleka może zyskać aprobatę Komisji Europejskiej - powiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa. Chodzi o rozłożenia kary na okres 5 lat bez oprocentowania. 
 
- W mojej ocenie w przynajmniej połowie państw propozycja ta spotkała się z dużą przychylnością - powiedział szef resortu rolnictwa. Dodał, że sprawa ta będzie dyskutowana podczas następnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa, już za łotewskiej prezydencji (do końca roku na czele prezydencji stoją Włochy). 
 
Łotewska branża mleczna jest jedna z najbardziej dotkniętych krajów przez rosyjskie embargo.
 
Chodzi o rozłożenie tzw. opłaty wyrównawczej za przekroczenie limitu produkcji mleka. W ocenie Agencji Rynku Rolnego, a tym roku kwotowym 2014/2015 polscy producenci mleka przekroczą limit o ok. 8 proc., za co grozi kara w wysokość 200 mln euro.
 
Minister zaznaczył, że na podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów w Brukseli była rozmowa o rynku mleka. Według komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana, 17 proc. spadek cen produktów mleczarskich w Polsce w tym roku nie jest jeszcze kryzysem. 
 
Zaznaczył, że większość krajów krytycznie oceniła propozycje zmiany ceny referencyjnej czy dopłat do prywatnego przechowywania masła oraz dopłat do eksportu produktów mleczarskich.
 
Jak poinformowała radca generalny w ministerstwie rolnictwa Zofia Krzyżanowska, część krajów biorących udział w debacie w Brukseli sygnalizowała, że sytuacja po zniesieniu kwot mlecznych może być niepokojąca i "prawdopodobnie KE będzie musiała przygotować instrumenty, które będą stabilizowały sytuację.
 
Według Krzyżanowskiej zgoda na rozłożenie kar na raty wiąże się z koniecznością przygotowania nowych podstaw prawnych. - Komisarz zapowiedział, że służby się przyjrzą i będą analizować, by je wprowadzić. Zgoda na spłacenia kary w ratach nie obciąży budżetu unijnego. Nie było sprzeciwu co do takiego rozwiązania - podkreśliła.
 
Polscy rolnicy zapłacili już kary za ubiegły rok kwotowy w wysokości 46 mln euro (ok. 200 mln zł). Przekroczenie kwoty wynosiło 1,7 proc.
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA