Zakaz handlu w niedzielę z wyjątkami dla rolników? Jest apel do ministra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2017,8:50 Aktualizacja: 21-08-2017,9:27
A A A

Zakaz handlu w niedziele może bardzo skomplikować pracę rolnikom. Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych apeluje zatem do ministra rolnictwa o uwzględnienie interesów gospodarzy podczas prac nad ustawą.

Sejm pracuje nad ustawą zakazującą handlu w niedziele. Zdaniem PIGMiUR, póki co, w dokumencie nie ma zapisów związanych ze specyfiką pracy rolników. Jeśli w ustawie nie zajdą zmiany, gospodarze podczas intensywnych prac polowych (np. żniw) nie będą mogli kupić w dni wolne od handlu nawet przysłowiowego sznurka do snopowiązałki.

zakaz handlu w niedziele, solidarność, prawo pracy, handel, piotr duda, henryk kowalczyk

Handel w niedzielę. Wciąż nie ma kompromisu

Do rozstrzygnięcia pozostaje jedynie wybór, czy wolne od handlu powinny być wszystkie niedziele, czy tylko niektóre - mówił Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego RM odnosząc się do projektu w sprawie ograniczenia handlu w...

Przedstawiciele izby zdają sobie sprawę, że problem dotyczy sytuacji nadzwyczajnych i awaryjnych, ale do takich często dochodzi podczas wytężonych prac na polu - również w święta i  niedziele.

"Czy w związku z zakazem handlu w niedzielę i święta, w przypadku awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku?" - pytają przedstawiciele PIGMiUR.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wystąpiła zatem do ministerstwa rolnictwa i Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Rynku Pracy z wnioskiem, aby w dalszych pracach nad projektem ustawy wprowadzono wyjątek, umożliwiający zakupy maszyn rolniczych i części do nich od czerwca do września bez żadnych ograniczeń również w dni wolne.

"Miejmy nadzieję, że nasze działania okażą się skuteczne z korzyścią dla całego rolnictwa. W przeciwnym wypadku ustawa na wsi zostanie bardzo źle przyjęta i w dużym stopniu utrudni organizację pracy rolnikom" - czytamy na koniec wystąpienia izby.

***

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych jest niezależną organizacją zrzeszająca 76 firm z branży maszyn i urządzeń rolniczych. Należą do niej wszyscy najwięksi krajowi producenci i dystrybutorzy maszyn oraz przedstawicielstwa światowych marek. Firmy zrzeszone w izbie posiadają w kraju 33 fabryki i zatrudniają 11,2 tys. osób.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu