Ustawy dotyczące zdrowia roślin z poprawkami przeszły przez Sejm

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2020,9:20 Aktualizacja: 14-02-2020,9:52
A A A

Sejm opowiedział się za częścią poprawek zaproponowanych przez Senat do ustaw dotyczących ochrony zdrowia roślin - ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz ustawy o ochronie roślin przed agrofagami.

Posłowie poparli 2 z 13 poprawek do ustawy o PIORiN i 5 z 15 do ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Były to poprawki biura legislacyjnego Senatu przejęte przez senatorów PO-KO i zgłoszone jako wnioski mniejszości, a następnie przegłosowane przez Senat.

soja, strąki, rośliny, pole

Nowe odmiany roślin pastewnych 2020

Krajowy Rejestr zostanie wzbogacony o 8 nowych odmian roślin bobowatych grubonasiennych (strączkowych), 4 soi i 3 roślin bobowatych (motylkowatych) drobnonasiennych. Wśród roślin strączkowych to po jednej odmianie bobiku i łubinu...

Komisja rolnictwa rekomendowała przyjęcie części poprawek - tylko tych, które zaakcentowała strona rządowa reprezentowana przez ministerstwo rolnictwa. Obie poprawiają błędne odniesienia do przepisów, jak również błędy interpunkcyjne.

Jan Białkowski, wiceminister rolnictwa podczas prac w Senacie tłumaczył, że resort jest przeciwko poprawkom, gdyż chodzi o szybkie uchwalenie ustaw.

Nowe przepisy powinny były wejść w życie przed 14 grudnia ub.r., ale ze względu na wybory ich procedowanie opóźniło się. Tłumaczył, że uwagi zostaną uwzględnione przez nowelizację, a taka jest przewidywana po wejściu w życie unijnych rozporządzeń wykonawczych do ustawy.

Ustawa o ochronie roślin przed agrofagami wprowadza przepisy unijnych rozporządzeń: w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w sprawie kontroli urzędowych dotyczących m.in. zdrowia roślin i środków ochrony roślin, przyjętych przez PE i Radę w 2016 i 2017 r.

łuszczyny, rzepak, rośliny, pole

Nowe odmiany roślin oleistych i włóknistych 2020

Do Krajowego Rejestru zostanie wpisanych 16 odmian rzepaku ozimego, 3 odmiany rzepaku jarego, 2 odmiany konopi i jednej odmiana lnu zwyczajnego (oleistego). Wśród nowych odmian rzepaku ozimego aż 13 to odmiany mieszańcowe, a w przypadku...

Agrofagi to patogeny (czynniki infekcyjne wywołujące choroby roślin), szkodniki i chwasty obniżające plony roślin uprawnych. Zagrożenie różnymi patogenami występuje w wielu krajach. Stwierdzenie obecności agrofagów w danym kraju przekłada się na możliwości eksportu płodów rolnych.

Przykładem może być bakteria powodująca bakteriozę pierścieniową ziemniaka. Jej występowanie w Polsce powoduje, że wysyłane do innych państw Unii Europejskiej ziemniaki muszą spełniać dodatkowe wymagania fitosanitarne, co istotnie ogranicza polskim ziemniakom dostęp do rynku europejskiego.

Ustawy zastąpią regulacje z grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Uzupełniają się i dlatego były rozpatrywane razem. Zawierają przepisy, których celem jest ograniczenie ryzyka zawleczenia do Polski nowych agrofagów, wirusów, bakterii, grzybów, organizmów grzybopodobnych, nicieni, owadów i roztoczy atakujących rośliny.

Zadania z zakresu ochrony zdrowia roślin wykonywane będą - tak jak do tej pory - przez organy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Organem, który będzie kontrolował m.in. występowania agrofagów, będzie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa. Tak jak wcześniej, będzie także wydawał decyzje administracyjne np. w razie stwierdzenia występowania agrofagów kwarantannowych.

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dacie ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawy trafią do podpisu prezydenta.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu