Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych przyjęta z poprawkami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Siudaj PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
02-11-2021,8:35 Aktualizacja: 02-11-2021,8:54
A A A
Senat poparł poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ustawa ma ułatwić podejmowanie działalności nierolniczej na gruntach rolnych.
 
Izba wyższa parlamentu poparła wprowadzenie do ustawy poprawek, rekomendowanych przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi senatorowie zarekomendowali cztery poprawki do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
 
Ustawa ma uprościć procedurę w zakresie podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników lub małżonków rolników, działalności nierolniczej na gruntach rolnych (w szczególności klas I-III) przy wykorzystaniu zasobów prowadzonego gospodarstwa rolnego. Nowe przepisy zwalniają z konieczności przeznaczania tych gruntów na cele nierolnicze i wnoszenia opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji w przypadku podjęcia na nich działalności nierolniczej.
 
Zarekomendowana podczas posiedzenia poprawka nr 1 ma na celu zapewnienie spójności proponowanych przepisów art. 12b zmienianej ustawy w sposobie odwoływania się do zabudowy zagrodowej oraz wyłączanych z produkcji pod tą zabudowę gruntów rolnych.
 
powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie, arimr, płatności obszarowe, wnioski o dopłaty

Ile gruntów ma polskie gospodarstwo? Średnia ciągle rośnie

Średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju w 2021 roku wynosi 11,20 ha - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podawana co roku wielkość jest obliczona jako iloraz powierzchni...
 
Celem poprawki nr 2 jest "doprecyzowanie proponowanego przepisu przez określenie, że wskazane w nim powiadomienie jest składane jednocześnie z wnioskiem o wyłączenie gruntów z produkcji".
 
Z kolei poprawka nr 3 ma na celu zredagowanie proponowanego przepisu zgodnie z wymogami Zasad techniki prawodawczej.
 
Poprawka nr 4 odnosi się do doprecyzowania proponowanego przepisu "przez wskazanie, że administracyjnej karze pieniężnej podlega prowadzenie działalności innej niż rolnicza na zabudowie zagrodowej bez dokonania wymaganego powiadomienia, a nie sam fakt niezłożenia powiadomienia o zamiarze prowadzenia takiej działalności".
 
Autorami znowelizowanej przez Sejm ustawy w połowie października br. jest grupa posłów PiS i Kukiz’15. Zakłada ona, że rolnik chcąc prowadzić we własnym gospodarstwie pozarolniczą działalność nie będzie musiał odrolnić gruntu i wnosić opłat związanych z wyłączeniem gruntów z produkcji.
 
Celem nowelizacji jest uproszczenie procedury w zakresie podejmowania lub rozwijania działalności nierolniczej na gruntach rolnych. Obecnie prowadzenie działalności nierolniczej w ramach gospodarstwa rolnego nie jest możliwe bez wcześniejszego przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze w drodze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub - w przypadku jego braku - w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
 
Podczas prac sejmowych doprecyzowano, że na działalność pozarolniczą można przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie i nie więcej niż 0,05 ha.
 
Ustawa ma wejść w z dniem 1 stycznia 2022 r. 
 

 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu