Odszkodowań za szkody wyrządzane przez ptactwo nie będzie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2016,11:30 Aktualizacja: 16-05-2016,12:34
A A A

W projekcie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objętych ochroną nie ma nawet słowa o gęsiach czy muflonach.

Rolnicy od dawna zwracają rządzącym uwagę, że nie mogą liczyć na odszkodowania za szkody w uprawach wyrządzane przez ptactwo. A tymczasem w projekcie rozporządzenia ministra środowiska jest mowa tylko o żubrach, wilkach, rysiach, niedźwiedziach i bobrach.

nowela prawa łowieckiego, szacowanie szkód łowieckich, robert telus

Rolnik ma skorzystać na zmianach. Wojewoda, nie myśliwi ma ocenić szkody

Za szacowanie szkód łowieckich oraz ustalanie wysokości odszkodowań odpowiadać będą wojewodowie, a nie, jak teraz, myśliwi - zakłada projekt noweli prawa łowieckiego złożony w Sejmie przez klub PiS. Powstać ma też fundusz odszkodowawczy z...

Z decyzją szefa resortu nie zgadzają się izby rolnicze z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. "W rozporządzeniu należy uregulować szkody wyrządzone przez takie gatunki zwierząt, jak: gęś zbożowa, muflon, kormoran czarny, żurawie, łabędzie, gęsi, kormorany i czaple. Zwierzęta te wyrządzają poważne szkody w uprawach rolnych, a rolnikom nie przysługują odszkodowania" - napisał KRIR.

Zdaniem rolniczego samorządu należy też skrócić okresy na przekazanie dokumentów (z 30 do 7 dni) oraz na wyliczenie wysokości odszkodowania (z 40 do 14 dni). "Propozycja tak długiego terminu nie znajduje żadnego uzasadnienia. 14 dni to wystarczająco dużo czasu na wyliczenie wysokości odszkodowania" - przekonuje KRIR.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu