Obniżenie wieku emerytalnego tak, ale po analizie skutków ekonomicznych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-11-2015,11:00 Aktualizacja: 11-11-2015,11:31
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Zdaniem samorządu rolniczego, obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn jest zasadne, jednak konieczne jest rozważenie skutków ekonomicznych takiej zmiany dla przyszłych emerytów.

"W uzasadnieniu do ustawy nie znajdujemy wyliczenia o ile niższe mogą być świadczenia emerytalne dla kobiet w porównaniu z obecnie obowiązującym rozwiązaniem" - pisze samorząd rolniczy.

Emerytura po 40 latach pracy. Złożono odpowiedni projekt ustawy

PSL złożyło projekt ustawy umożliwiający przejście na emeryturę po 40 latach stażu pracy - poinformował w poniedziałek minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że projekt dotyczy ubezpieczonych w ZUS i KRUS. "To jest poszerzenie wyboru...
Zdaniem KRIR, niejasny jest m.in. zapis "Ukończenie wieku emerytalnego daje kobietom możliwość decydowania o zakończeniu ich aktywności zawodowej, nawet jeżeli wiąże się to z otrzymywaniem niższych świadczeń emerytalnych, lecz jest rekompensowane innymi korzyściami osobistymi lub rodzinnymi".

Zmiana nr 7 wprowadzona w art. 28 pogarsza dotychczasową sytuację rolników, którzy osiągają wiek emerytalny, chcą zaprzestać działalności rolniczej i pobierać emeryturę, jednak współmałżonek nie osiągnął jeszcze warunków uzyskania emerytury i nadal prowadzi gospodarstwo rolne.

"Według dotychczasowych przepisów rolnik emeryt otrzymywał emeryturę w całości. Przedstawiony projekt wprowadza zawieszenie wypłaty połowy emerytury. Na taką zmianę samorząd rolniczy nie może wyrazić zgody" - informuje samorząd.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt