Bruksela odbiera Grecji miliony euro. Za złe zarządzanie działkami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2014,8:05 Aktualizacja: 03-12-2014,8:43
A A A
Komisja Europejska zmniejszyła o około 17 mln euro fundusze dla Grecji na płatności dla rolników ze względu na nieprawidłowości w zarządzaniu systemem identyfikacji działek rolnych w tym kraju. 
 
Jak podkreślił Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa, tym samym Bruksela po raz pierwszy wykorzystała nową możliwość zarządzania budżetem unijnym, a uczyniła tak, ponieważ musi dbać o przestrzeganie zasad.
 
Według KE audyty przeprowadzane w ostatnich 3 latach ujawniły, że grecki system identyfikacji działek rolnych (LPIS) jest niezgodny z zasadami Unii Europejskiej. 
 
W wyniku nieprawidłowości powierzchnia działek rolnych, które były rejestrowane w systemie, była zawyżona. W konsekwencji, do greckich rolników wpłynęło więcej środków, niż powinno.
 
KE podkreśliła, że choć władze Grecji przedstawiły plan naprawczy, to audyt przeprowadzony w listopadzie potwierdził, że wciąż nie udało się osiągnąć zadowalających rezultatów. W związku z tym KE zdecydowała, że zmniejszy poziom płatności dla Grecji, a kwota redukcji wyniosła około 17 mln euro.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj