Żniwa na finiszu, ale dużo ziarna z jakością paszową
Rolnicy, choć nie bez problemów, finiszują ze żniwami. Z uwagi na jakość zebranych zbóż, sporo ich trzeba przeznaczyć na cele paszowe. Problem w tym, że - biorąc pod uwagę - pogłowie zwierząt hodowlanych - zapotrzebowanie może być niewystarczające, co odbije się oczywiście na cenach.
Żniwa są na ostatniej prostej w większości regionów Polski, np. w Wielkopolsce.
Dużo ziarna na cele paszowe
„Tegoroczne żniwa są uznawane za jedne z najtrudniejszych w ciągu ostatnich lat. Częste ulewy i nieliczne okna pogodowe ograniczały możliwości wjazdu na pola, przyczyniając się do opóźnień w żniwach i wzrostu strat w uprawach. Uzyskane plony należy ocenić jako zadowalające pod względem ilościowym, jednakże istotnym mankamentem pozostaje jakość ziarna, które nie osiąga parametrów konsumpcyjnych, w związku z czym większość zbiorów zostanie przeznaczona na cele paszowe” – wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) w swoim najnowszym raporcie żniwnym.
Trzeba odbudować hodowlę
Jak podkreśla, w kontekście systematycznego spadku krajowej produkcji zwierzęcej pojawia się problem zagospodarowania ziarna o jakości paszowej (którego z tegorocznych żniw będzie sporo).

Trwają wyjątkowo wymagające żniwa, a ceny zbóż dobijają rolników. Ile płacą skupy?
„Dlatego zasadne wydaje się, aby decydenci uwzględnili tę kwestię i podjęli działania zmierzające do odbudowy hodowli zwierząt gospodarskich w Polsce” – zaznacza WIR.
Spadki cen skupu zbóż
W jej raporcie opisano jak zwykle sytuację związaną ze żniwami w poszczególnych powiatach, w tym plony i ceny zbóż.
I tak np. na terenie powiatu leszczyńskiego zakończono prace żniwne, ale rolnicy zwracają uwagę na spadki cen skupu.
„Zbiory jęczmienia kształtowały się na poziomie 8-10 ton z hektara, przy cenach 580-600 zł za tonę. Żyto dało plon 7-8 ton, a ceny skupu wynosiły 500-550 zł. W przypadku pszenżyta plon wyniósł 8-10 ton, a ceny 650-700 zł. Pszenica dała od 6 do 8 ton z hektara, przy cenach 700-750 zł. Z kolei rzepak plonował na poziomie 3,5-4,5 tony, a jego cena utrzymywała się na poziomie 2040 zł za tonę” – wyliczono na portalu wielkopolskiej izby.
Źródło: WIR
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś