Telus zapewnia, że nie będzie redukcji środków na wypłaty zbożowe. "610 mln zł jest zabezpieczone"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bartłomiej Pawlak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-09-2023,7:30 Aktualizacja: 22-09-2023,21:56
A A A

Minister rolnictwa Robert Telus zapewnił w piątek, że nie będzie redukcji środków na tzw. pomoc zbożową. "610 mln zł jest zabezpieczone i uspokajam, że cała pomoc za złożone wnioski zostanie wypłacona. Jesteśmy wiarygodni” – przekonywał.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek w ekologicznym gospodarstwie sadowniczym "EkoMarchaty" pod Białą Rawską w woj. łódzkim, szef resortu rolnictwa odniósł się do medialnych informacji o braku środków na wypłaty zbożowe.

Wnioski na 4,3 mld zł i wszystko wypłacimy

"To jest nieprawda. Środki mamy, Nie zostanie zmniejszona kwota, tylko musimy zmienić pewną kwalifikację. Musimy ‘przełożyć’ wnioski z pomocy, która dotyczyła krajowego wsparcia, ale była w pakiecie unijnym, do pomocy krajowej. To 610 mln zł, które mamy zabezpieczone. Uspokajam, że nie będzie żadnej redukcji środków i cała pomoc za złożone wnioski zostanie wypłacona. Jesteśmy wiarygodni i jak obiecujemy, tak robimy. 610 mln zł będzie wypłacone, może tylko w trochę późniejszym terminie" – mówił Telus.

minister, telus, embargo, zboże, ukraina, tranzyt, dopłaty, transport

Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił - powiedział w piątek w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert...

Minister poinformował, że w przypadku pszenicy do tej pory wypłacono rolnikom 2,6 mld zł oraz 1,6 mld zł w przypadku nawozów. "W sumie złożono wniosków na 4,3 mld zł i wszystko wypłacimy. Mamy na to środki w pakiecie 10 mld zł" – zapewnił.

Dodał, że w czwartek rozpoczęło się wypłacanie dopłat za inne zboża – m.in. rzepak, jęczmień, pszenżyto.

KGS kupi dwa razy więcej kukurydzy

Telus ogłosił także, że jest po rozmowie z prezesem Krajowej Grupy Spożywczej, który zaoferował, że w tym roku zakupi dwa razy więcej kukurydzy niż w ubiegłym roku.

Poinformował również o pracach nad rozporządzeniem etykietowania miodu. Jak wyjaśnił chodzi o to, by konsument kupujący słoik miodu miał dostęp do informacji, jakiego rodzaju miód kupuje i gdzie został wyprodukowany.

"Są modne mieszanki miodów z różnych krajów i chcemy, by konsument wiedział, czy kupuje miód polski, czy np. polski zmieszany z miodem z innego kraju. To będzie napisane dokładnie na etykiecie. To dobra wiadomość dla pszczelarzy, ale także dla klientów. Takie rozporządzenie jest w uzgodnieniu i to kwestia kilku dni, kiedy je podpiszę" - zapowiedział szef resortu rolnictwa. 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej