Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
22-09-2023,9:20 Aktualizacja: 22-09-2023,9:22
A A A

My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił - powiedział w piątek w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus.

Jak mówił szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na antenie PR 24, przewóz zboża drogą lądową jest droższy niż fracht morski. Jak wyjaśnił, UE "powinna dopłacać do tranzytu, by zboże jechało do państw afrykańskich, arabskich - do tych krajów, do których jechało przed wojną".

minister, telus, ukraina, embargo, zboże, zakaz, skarga, wto

Telus po rozmowie z ministrem rolnictwa Ukrainy: zarekomendowałem, by wycofali skargę z WTO

Stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie - powiedział minister Robert Telus, pytany przez PAP o próbę rozwiązania kryzysu z Ukrainą. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio...

"My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, żeby UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił" - wskazał minister Telus.

"Ukrainie (...), biznesowi zależałoby na tym, żeby przerzucić zboże przez polsko-ukraińską granicę i wrócić po następne, zasypać Polskę i mieć z głowy" - powiedział.

Robert Telus przypomniał, że w czwartek rozmawiał z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim. "Umówiliśmy się na spotkanie. Jeśli dojdzie do spotkania, to w przyszłym tygodniu" - wskazał szef MRiRW.

"Zapowiedziałem ministrowi Solskiemu, że musimy razem zbudować mechanizmy, które spowodują, żeby zboże (...) i inne produkty jechały tam, gdzie powinny jechać, czyli tam, gdzie jechały przed wojną w Ukrainie" - powiedział Telus. W jego ocenie takie mechanizmy można zbudować.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!