Strategia na dobrowolne płacenie podatków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2015,15:05 Aktualizacja: 31-07-2015,15:18
A A A

Jednym z celów administracji podatkowej jest zwiększenie poziomu dobrowolności płacenia podatków - podkreślił Jacek Kapica, wiceminister finansów.

Kapica, który jest szefem administracji podatkowej przedstawił w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kierunki Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej. Wyjaśnił, że wśród przyczyn przygotowania dokumentu leżały m.in. sygnały zewnętrzne, jak np. raporty MFW i PwC oraz wewnętrzne przekonanie o potrzebie przygotowania planu rozwoju administracji.

- Musieliśmy sobie też określić pewne reguły wdrożenia wspierania podatnika w dobrowolnym wypełnianiu obowiązków podatkowych i rozwoju wysokiego standardu usług publicznych - tłumaczył Kapica.

Mateusz Szczurek, ministerstwo finansów, obniżenie podatków

Podatki będą niższe? Rząd ma od tygodni propozycje

- Już od tygodni mamy skonstruowaną propozycję obniżek podatków - powiedział Mateusz Szczurek, minister finansów. Nawiązał w ten sposób do słów premier Ewy Kopacz, która zapowiedziała, że niedługo PO przedstawi...

Według niego misja Strategii wypracowanej przez pracowników administracji podatkowej to "pomagamy płacić podatki dla dobra wspólnego". Wyjaśnił, że misja ta oddaje sens pracy administracji.

- W tej misji powinien odnaleźć też sens każdy podatnik, który płaci podatki dla dobra wspólnego i każdy urzędnik administracji podatkowej, który pobiera podatki dla dobra wspólnego - podkreślił wiceminister.

Jak zaznaczył, zawarta w Strategii misja polega na dążeniu do budowania administracji przyjaznej, nowoczesnej i profesjonalnej "dla uzyskania wysokiego poziomu dobrowolności płacenia podatków i wspierania rozwoju gospodarczego".

Kapica poinformował, że cel Strategii to m.in. zapewnienie dochodów z danin publicznych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich poboru. Inny wskazany przez niego cel to zwiększenie poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych w warunkach wzajemnego zaufania, rozwój profesjonalnej kadry, koncentracja zasobów i wzmocnienie zarządzania na poziomie centralnym.

Mateusz Szczurek, szef resortu finansów powiedział z kolei, że z administracją skarbową jest szczególnie związany i pełni ona szczególną rolę stojąc na straży budżetu oraz uczciwości w obrocie gospodarczym. Wskazał, że praca administracji skarbowej jest trudna i często nie doceniana.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY

do 12.06.2024 - termin rejestracji udziału w bezpłatnym szkoleniu on-line: "Ekonomiczne uwarunkowania nawożenia w rolnictwie"

17.06.2024 - termin egzaminu dla osób ubiegających się o wpis do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego

do 30.06.2024 - termin udzielania przez ARiMR kredytów płynnościowych dla producentów rolnych oraz kredytów skupowych

do 1.07.2024 - termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Termin wprowadzania zmian we wnioskach został wydłużony do 16 lipca.

do 30.09.2024 - składanie wniosków o dotację dla Kół Gospodyń Wiejskich