Podatki będą niższe? Rząd ma od tygodni propozycje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-07-2015,8:25 Aktualizacja: 02-07-2015,8:49
A A A

- Już od tygodni mamy skonstruowaną propozycję obniżek podatków - powiedział Mateusz Szczurek, minister finansów. Nawiązał w ten sposób do słów premier Ewy Kopacz, która zapowiedziała, że niedługo PO przedstawi propozycje zmian w systemie podatkowym.

Minister finansów pytany był w Polsat News o szanse na obniżenie stawki CIT. Podkreślał, że "polski podatek CIT jest jednym z najmniejszych w Europie". - To, co jest potrzebne w CIT, to upewnienie się, że warunki gry są jednakowe dla wszystkich. Ci, co prowadzą działalność gospodarczą w Polsce, powinni tu płacić podatek i ważne jest, by wszyscy mieli takie same podatki oraz by chroniona była konkurencja - dodał szef resortu.

Tematem rozmowy była też kwestia ujednolicenia stawki VAT. Minister finansów przyznał, że wprowadzenie jednej stawki oznaczałoby znaczne podwyższenie VAT np. na żywność. Z kolei obniżenie VAT np. do stawki 5 proc. spowodowałoby, że zabrakłoby pieniędzy na emerytury i świadczenia socjalne.

- Moim zdaniem jest warta rozważenia jedna stawka VAT, przy jednoczesnym rekompensowaniu efektów dla mniej zarabiających w inny sposób. Ale to jest temat bardzo trudny, bardzo gorący politycznie, więc żeby coś takiego dobrze robić, nie warto o tym dyskutować w najbliższych miesiącach - ocenił szef MF.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj