Rolnictwo musi być wspierane przez kredyty z budżetu państwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2021,8:10 Aktualizacja: 28-05-2021,8:16
A A A

W tym roku, tak jak w poprzednich, rolnictwo wspierane jest kredytami udzielanymi ze środków budżetu państwa. Są to m.in. kredyty inwestycyjne i na zakup ziemi - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Polityk przedstawił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa informację na temat krajowych instrumentów wsparcia rolnictwa w 2021 r.


Anna Gembicka, susza, zalania, wsparcie dla rolników, Gniewkowo

Rolnicy dostaną wsparcie za straty spowodowane przez suszę i zalania

Do 150 mln zł pomocy trafi do rolników, którzy ucierpieli w 2020 roku z powodu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - zapowiedziała Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa. - Spotykamy się, aby przekazać dobre wiadomości dla...

- W 2021 r. będą kontynuowane dotychczasowe instrumenty wsparcia rolnictwa, takie jak dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów inwestycyjnych i na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych w działach specjalnych, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne - mówił wiceszef resortu.

Rolnicy będą mogli starać się ponadto o nieoprocentowane pożyczki na spłatę nieuregulowanych zobowiązań cywilno-prawnych dla producentów świń i dofinansowanie do kosztów transportu i utylizacji padłych zwierząt gospodarskich. Bedą też dopłaty do zużytego kwalifikowanego materiału siewnego, dopłaty do składki ubezpieczeń rolnych, zwrot części podatku od paliwa rolniczego.

Bartosik dodał, że będzie kontynuowane udzielanie kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup ziemi przez młodych rolników, co wznowiono w ubiegłym roku. Pomocą dla gospodarzy są też ulgi w podatku rolnym czy zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych sprzedaży własności gruntów.

premie dla młodych rolników, restrukturyzacja małych gospodarstw, arimr, wsparcie dla rolnictwa

ARiMR przedłużyła ważne nabory

Do 30 czerwca został przedłużony termin składania wniosków o premię dla młodych rolników oraz o wsparcie dla osób zainteresowanych restrukturyzacją małego gospodarstwa - poinformowała ARiMR. O bezzwrotną premię dla młodych...

Polityk przypomniał, że kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła przepisy, które umożliwią udzielanie dotacji dla pszczelarzy oraz rekompensaty dla rolników, którzy z powodu klęsk żywiołowych ponieśli straty powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji. Gospodarze mogą też uzyskać pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu, a także na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych.

Kredyty i dotacje udzielane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa udziela natomiast gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych, jak też może przejąć dług prowadzącego gospodarstwo rolne powstały w związku z prowadzeniem działalności rolniczej w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

Zdaniem Krzysztofa Ardanowskiego (PiS) kredytowanie jest konieczne, zwłaszcza gdy w najbliższych latach rolnictwo będzie zmuszone do dużych inwestycji, by wypełnić normy "zielonego ładu".

Zobowiązania gospodarzy w bankach wynoszą ok. 33 mld zł. Kredyty przeterminowane powyżej 9 miesięcy uznawane za stracone - ma je 6,5 tys. gospodarstw. W windykacjach komorniczych jest 3500 gospodarstw. Były szef resortu podkreślił, że problemy dotyczą gospodarstw towarowych. Zwrócił uwagą, że problemem jest także sposób zabezpieczenia kredytów.

Koło Pszczelarzy w Wągrowcu, opryski upraw, kwitnący rzepak

Pszczelarze apelują do rolników: opryski róbcie po godzinie 19

Pszczoły i pozostałe zapylacze są naszym wspólnym dobrem, które musimy obowiązkowo chronić przed wytruciami - uczula Koło Pszczelarzy w Wągrowcu (woj. wielkopolskie). W apelu, który ukazał się w lokalnych mediach, koło...

- Uchwalona w 2018 r. ustawa o restrukturyzacji zadłużenia, choć pokładaliśmy w niej duże nadziej, kompletnie nie działa - stwierdził.

Bartosik przyznał, że występują problemy ze spłatą kredytów przez rolników. Wyjaśnił, iż ustawa o restrukturyzacji zadłużenia w rolnictwie weszła w życie dopiero w 2020 r., po jej notyfikacji przez KE. Daje możliwości pomocy rolnikom, ale ci korzystają z niej w bardzo wąskim zakresie.

Jego zdaniem głównym problemem jest przepis, który został narzucony przez KE, a dotyczy restrukturyzacji z udziałem wkładu własnego rolnika w gotówce. Jak mówił, należałoby to zmienić ustawą, ale - jak dodał - nie będzie to proste, bo unijne przepisy są jednoznaczne w tym zakresie.

Odnosząc się do wypowiedzi posłów, wiceminister wyjaśnił, że rolnicy są zainteresowani każdym wsparciem, najbardziej jednak dociera do nich pomoc o charakterze powszechnym, taka jak zwrot akcyzy z paliwa rolniczego czy rekompensaty za straty z powodu klęsk żywiołowych.

Bartosik dodał, że rolnicy w mniejszym stopniu korzystają z kredytów i tylko gdy jest taka potrzeba. Dużym zainteresowaniem cieszą się ulgi w podatku rolnym, jak również kredyty na zakup ziemi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Do 24.02.2023 - można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW2014_2020.

31.01.2023 – 1.03.2023 – nabór wniosków na „Modernizację gospodarstw rolnych”

15.02.2023- 31.03.2023 - nabór wniosków o wsparcie inwestycji w zakresie wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej