Pomoc de minimis będzie przywrócona po 1 stycznia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2018,17:40 Aktualizacja: 05-12-2018,18:14
A A A

Udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 roku - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła o pilne przekazanie informacji, jaki wpływ wykorzystanie przez Polskę w 100 proc. kwoty pomocy de minimis będzie miało na rolników, a także o podjęcie prac, aby zwiększyć tę kwotę.

susza rolnicza, straty w uprawach,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat, pomoc de minimis

Rolnicy mają kolejny problem. Wyczerpała się pomoc de minimis

Rolnicy zgłaszają problem z pobieraniem preferencyjnych kredytów suszowych. Pracownicy banków oraz notariusze informują, że wyczerpała się krajowa pula pomocy de minimis - ujawnia Jarosław Sachajko (Kukiz'15), szef sejmowej...

Według niej, gospodarze są zaniepokojeni, bo np. notariusze informują ich o braku możliwości skorzystania z preferencyjnej ulgi - zwolnienia z opłat skarbowych oraz preferencyjnego kredytu na zakup ziemi.

"Rolnicy są rozgoryczeni z powodu tego, że często ich gospodarstwa nie wykorzystały kwoty de minimis, a jednak nie mogą skorzystać z pomocy. Zbliża się również czas na składanie wniosków o dopłaty do materiału siewnego, na które też może zabraknąć limitu" - wskazała KRIR.

W odpowiedzi ministerstwo przypomniało, że zgodnie z przepisami unijnymi całkowita kwota pomocy de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu nie może przekroczyć 15 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych.

Jednocześnie łączna kwota tego wsparcia przyznanego w tym czasie przez państwo członkowskie przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w zakresie podstawowej produkcji produktów rolnych nie może przekroczyć górnego limitu krajowego (ustalany jest na poziomie 1 proc. rocznej produkcji) - w przypadku Polski 225 mln 700 tys. euro. 

Limit się już wyczerpał więc - jak wskazał resort rolnictwa - udzielanie pomocy w formule de minimis w rolnictwie będzie mogło zostać wznowione po 1 stycznia 2019 r.

Według ministerstwa, podejmowane są jednak działania mające na celu zmianę rozporządzenia Komisji Europejskiej w zakresie zarówno zwiększenia limitu krajowego, jak i limitu dla jednego przedsiębiorstwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Poniedziałek, 10 grudnia Godz:
Imieniny: Bogdana, Julii