Rolnicy mają kolejny problem. Wyczerpała się pomoc de minimis

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
20-11-2018,15:10 Aktualizacja: 21-11-2018,7:43
A A A

Rolnicy zgłaszają problem z pobieraniem preferencyjnych kredytów suszowych. Pracownicy banków oraz notariusze informują, że wyczerpała się krajowa pula pomocy de minimis - ujawnia Jarosław Sachajko (Kukiz'15), szef sejmowej komisji rolnictwa.

- Rządy Platformy Obywatelskiej i PSL wynegocjowały skandalicznie niskie limity pomocy. Kilkukrotnie niższe niż mają inne państwa. Ostatnie trzy lata nie były lepsze. PiS w sprawie pomocy de minimis nie zrobiło nic i teraz brakuje pieniędzy dla rolników - powiedział poseł na konferencji prasowej w Sejmie.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, polityka spójności, dopaty bezpośrednie, jan krzysztof ardanowski

Minister będzie twardo walczył o wyrównanie dopłat bezpośrednich

- Nie ma żadnych powodów, żeby polscy rolnicy otrzymywali niższe dopłaty bezpośrednie, niż ich koledzy z Europy Zachodniej. Będziemy twardo walczyć o ich wyrównanie - powiedział w Brukseli Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa....

Tymczasem wielu gospodarzy zgłosiło się po pomoc finansową po raz pierwszy i - zdaniem polityka - mają pełne prawo dostać pieniądze.  

- Rolnicy cały czas zmagają się ze skutkami suszy, a w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej. Jeśli nie otrzymamy pieniędzy na walkę z tym zjawiskiem i modernizację gospodarstw w celu zabezpieczeń, to będziemy się chylić ku upadkowi polskiego rolnictwa - podkreślił z kolei poseł Norbert Kaczmarczyk.

- Ministerstwo wstrzymało pomoc de minimis. W imieniu rolników apelujemy o zwiększenie puli koperty krajowej w przyszłych latach, żeby pieniądze starczyły dla wszystkich, a taka sytuacja już się nie powtórzyła - apeluje Krzysztof Tołwiński, działacz Kukiz'15.

Na lata 2014-2020 Polska otrzymała pulę na poziomie 225 mln euro.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski po poniedziałkowej Radzie UE ds. rolnictwa przyznał, że pula środków w ramach pomocy de minimis dla rolników w Polsce wyczerpała się 7 listopada, m.in. ze względu właśnie na problem suszy. Mówił, że mechanizm tej pomocy należy skorygować.

- Ta pomoc obejmuje 1 proc. wartości produkcji rolnej. (...) Następne środki będzie można uruchomić dopiero po nowym roku. Zgłosiłem to Philowi Hoganowi, komisarzowi ds. rolnictwa.  Chodzi o to, aby podjąć wreszcie decyzję o zwiększeniu puli środków de minimis. Postulujemy, aby to było 2 proc. produkcji rolnej - powiedział polityk PAP.

Szef resortu dodał, że ze słów komisarza wynika, że decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"