Polska straci miliony przez błędy dotyczące funduszy rolnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2019,11:50 Aktualizacja: 17-06-2019,11:57
A A A

Do Polski nie trafi ponad 20 mln złotych z budżetu UE na wsparcie dla rolników przez błędy dotyczące wydatkowania funduszy unijnych - wynika z decyzji Komisji Europejskiej.

Akt prawny w tej sprawie, wyłączający z finansowania Unii Europejskiej niektóre wydatki poniesione przez państwa członkowskie z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), został już opublikowany w dzienniku urzędowym Wspólnoty.

tworzenie grup, organizacja producentów, grupy producenckie, prow 2014-2020, arimr, wsparcie dla rolnictwa

Grupy producentów rolnych dostaną większe wsparcie

Na wyższą pomoc mogą liczyć grupy producentów rolnych, które decyzję o przyznaniu pomocy otrzymają po 12 czerwca - poinformowała ARiMR. Łącznie wsparcie może wynieść nawet do pół miliona euro. Tegoroczny nabór...

Zgodnie z unijnymi regułami z budżetu UE finansowane mogą być jedynie wydatki rolne, dokonane zgodnie z prawem Unii. Tymczasem przeprowadzone przez KE kontrole wykazały, że część wydatków zadeklarowanych przez państwa członkowskie nie spełniało tego wymogu i nie może być finansowane ze wspólnej kasy.

Decyzja nie jest niczym nadzwyczajnym, bo jest wynikiem regularnie przeprowadzanych audytów w państwach członkowskich. Nie dotknie bezpośrednio rolników, ponieważ środki, które nie trafią do państw członkowskich, będą zastąpione z budżetów krajowych.

Decyzja KE, podpisana przez Phila Hogana, unijnego komisarza ds. rolnictwa dotyczy nie tylko Polski, ale też Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier, Austrii, Portugalii i Słowacji.

Przewinienia i kwoty poszczególnych krajów są różne, podobnie jak lata, do których się odnoszą. W przypadku Polski chodzi o lata budżetowe 2016, 2017 i 2018.

dopłaty bezpośrednie, prow 2014-2020, wsparcie dla rolnictwa, pieniądze na rozwój rolnictwa, arimr

Złóż wniosek o dopłaty bezpośrednie. Nie warto tracić pieniędzy

Do 4 czerwca w ARiMR zostało złożonych 1,3 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2019 rok. Rolnicy, którzy zrobili to do 31 maja mogą spodziewać się otrzymania dopłat w pełnej wysokości. Z kolei kto złożył wniosek po...

Błędy proceduralne, przez które zdecydowano o wyłączeniu z finansowania unijnego na łączną kwotę ponad 5 mln euro, dotyczą m.in. pomocy bezpośredniej. Popełniono je w dokumentach składanych w 2015 roku i później.

W przypadku Francji, która jest największym biorcą unijnych pieniędzy na rolnictwo, łączna kwota wyłączenia finansowania po odliczeniach sięga ponad 42 mln euro. W zdecydowanej większości przypadków chodzi jednak o dużo mniejsze środki - nawet poniżej miliona euro.

Biorąc pod uwagę, że roczny budżet na Wspólną Politykę Rolną dla całej UE wynosi 55-58 mld euro, zakwestionowanie wydatków na kilka milionów euro dla jednego kraju na przestrzeni kilku lat nie jest wielką sprawą. Kraje członkowskie mają prawo do odwołania się od decyzji KE.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej