Polska może wydawać więcej pieniędzy z programów transnarodowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2016,14:40 Aktualizacja: 23-05-2016,15:22
A A A

Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju chce, by więcej polskich instytucji korzystało z pieniędzy z programów transnarodowych i uczestniczyło w międzynarodowych projektach. Na ten cel w programach Europejskiej Współpracy Terytorialnej przewidziano 700 mln euro na lata 2014-2020.

Wiceszef resortu wyjaśnił, że polskie firmy, samorządy, instytucje, uczelnie, organizacje pozarządowe, mogą korzystać z pieniędzy unijnych, pochodzących nie tylko z krajowych i regionalnych programów, ale również z transnarodowych.

Sławomir Majman, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, PAIiIZ

Polska wciąż atrakcyjna dla inwestorów

Pierwszy kwartał 2016 r. był wyjątkowy, jeśli chodzi o wzrost polskich i zagranicznych inwestycji w naszym kraju. Wartość projektów prowadzonych przez PAIiIZ wzrosła do 3,7 mld euro, podczas gdy rok temu było to 3,1 mld euro. Rok temu po...

- Polska zarządza trzema programami transgranicznymi: "Południowy Bałtyk" (78 mln euro), "Polska-Saksonia" (55,9 mln euro) i "Polska-Słowacja" (145,7 mln euro). W pozostałych czterech programach: "Polska-Brandenburgia" (80 mln euro), "Polska-Meklemburgia" (107,1 mln euro), "Polska-Czechy" (212,6 mln euro) i "Polska-Litwa" (50 mln euro) nasz kraj jest uczestnikiem - podkreślił polityk.

- Uczestniczymy również w programach "Europa Środkowa" z budżetem 246,5 mln euro, "Region Morza Bałtyckiego" (264 mln euro) oraz "Interreg Europa" (359 mln euro) - dodał Hamryszczak.

Są to projekty realizowane wspólnie z zagranicznymi partnerami. Zwrócił uwagę, że na unijne dofinansowanie mogą liczyć przedsięwzięcia dotyczące m.in. badań naukowych, innowacji, zwiększania konkurencyjności małych i średnich firm, gospodarki niskoemisyjnej, transportu, ochrony środowiska.

- Międzynarodowe programy umożliwiają realizację inwestycji, które uzupełniają się z projektami dofinansowanymi z programów krajowych i regionalnych w ramach unijnej perspektywy na lata 2014-2020. Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT) przyczyniają się do integracji regionów położonych po różnych stronach granic i międzynarodowej współpracy beneficjentów - zaznaczył.
Jerzy Kwieciński, ministerstwo rozwoju, fundusze unijne na lata 2014-2020

Polska ma opóźnienie w wydawaniu unijnych pieniędzy

Od uruchomienia programów unijnych na lata 2014-2020 Polska wydała ponad 3 mld zł, z czego dofinansowanie UE wyniosło 2,58 mld zł - ujawnił Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Podkreślił, że w wydawaniu funduszy UE mamy roczne...

Współpraca między instytucjami musi mieć charakter ponadlokalny, czy ponadregionalny. Ministerstwu Rozwoju zależy na zwiększeniu efektywnego wykorzystania pieniędzy z programów transnarodowych, by więcej polskich instytucji aktywnie uczestniczyło w takich projektach.

Wiceminister zwrócił uwagę, że konkursy o dofinansowanie projektów z programów transgranicznych nie są szybko rozstrzygane. - Partnerzy muszą się ze sobą porozumieć w wielu kwestiach. Projekty do wparcia wyłania Komitet Monitorujący - podkreślił Hamryszczak.

Polityk przypomniał, że do 10 maja można było składać projekty dotyczące wsparcia z programu "Czechy-Polska". - Do 1 czerwca można ubiegać się o środki z programu "Interreg Region Morza Bałtyckiego". W przypadku programów "Litwa-Polska", "Europa Środkowa" i "Południowy Bałtyk" o fundusze można się starać odpowiednio: do 9 czerwca, do 23 czerwca i 17 czerwca - zapowiedział.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu