Polska wciąż atrakcyjna dla inwestorów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-04-2016,11:40 Aktualizacja: 11-04-2016,13:07
A A A

Pierwszy kwartał 2016 r. był wyjątkowy, jeśli chodzi o wzrost polskich i zagranicznych inwestycji w naszym kraju. Wartość projektów prowadzonych przez PAIiIZ wzrosła do 3,7 mld euro, podczas gdy rok temu było to 3,1 mld euro.

Rok temu po pierwszym kwartale 2015 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadziła 170 projektów o wartości ok. 3,1 mld euro. Gdyby wszystkie zostały zrealizowane, powstałoby 30,1 tys. nowych miejsc pracy informuje agencja.

inwestycje w rolnictwo, badanie Agribus, BZ WBK Leasing

Rolnicy coraz więcej inwestują. Zakupy finansują z pożyczek i leasingu

Rozpoczynająca się nowa unijna perspektywa finansowa sprawia, że rosną potrzeby inwestycyjne rolników. Gospodarze coraz częściej korzystają z finansowania zewnętrznego - pożyczek i leasingu.   - Potrzeby rolników z roku na rok są...

- Pierwszy kwartał tego roku okazał się jedynym z najlepszych okresów od lat, jeśli chodzi o wzrost polskich i zagranicznych inwestycji. Nasz portfel inwestycyjny urósł do 179 projektów o wartości ok. 3,7 mld euro, które mogą wytworzyć ponad 40 tys. miejsc pracy - powiedział Sławomir szef PAIiIZ Sławomir Majman.

Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor departamentu inwestycji zagranicznych PAIiIZ powiedziała PAP, że Agencji udało się w tym kwartale zamknąć więcej projektów, niż w pierwszym kwartale 2015 r.

- W tym roku jest to 15 projektów, rok temu było 8 projektów. Co ważne, w związku z tym inwestycjami pojawi się znacznie więcej miejsc pracy. W ubiegłym roku to było 2,5 tys., teraz 3,3 tys. Wśród krajów najchętniej inwestujących w Polsce są USA, Wielka Brytania, Francja i inne kraje europejskiej, ale warto też powiedzieć o pierwszej firmie z Egiptu oraz inwestorze litewskim w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu - zaznaczyła.

Dodała, że wśród inwestycji dominuje sektor usług, ale są również projekty lotnicze, motoryzacyjne i spożywcze. Najczęściej iwetowano w województwach mazowieckim, dolnośląskim oraz łódzkim. Zdaniem Chojnowskiej-Haponik, wzrost inwestycji związany jest m.in. z tym, że Polska coraz częściej jest odbierana jako lider w regionie i dobre miejsce do inwestycji po kryzysie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu