Podatku od korzyści z restrukturyzacji kredytów hipotecznych nie będzie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2015,9:10 Aktualizacja: 23-05-2015,9:22
A A A

Posiadacze kredytów hipotecznych będą zwolnieni z podatku od korzyści uzyskanych m.in. dzięki restrukturyzacji ich zobowiązań.

Tak zakłada rozporządzenie podpisane przez szefa Mateusza Szczurka, ministra finansów. Aby z niego skorzystać, kredytobiorca musiałby w chwili umorzenia wykorzystywać nieruchomość na swoje cele mieszkaniowe.

Zwolnienie będzie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r. Dokument wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw.

szczurek_pap

Minister finansów odmrozi płace w budżetówce

Bardzo poważnie rozważymy odmrożenie płac w budżetówce - mówi PAP szef MF Mateusz Szczurek. Nie popiera on natomiast podniesienia kwoty wolnej od podatku. Minister nie popiera podniesienia kwoty wolnej od podatku, bo w Polsce 1/3...

O tym, że minister Szczurek podpisał rozporządzenie, które zwalnia z podatku dochód uzyskany w związku z restrukturyzacją kredytów hipotecznych, czy wynikający z tzw. rat ujemnych - poinformowała PAP Wiesława Dróżdż, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów.

Rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku PIT i CIT od niektórych dochodów podatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatników podatku dochodowego od osób prawnych przewiduje m.in., że urzędy skarbowe nie będą żądać PIT od umorzonych osobom fizycznym kwot wierzytelności z tytułów zabezpieczonych hipotecznie kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe.

Zgodnie z rozporządzeniem podatek nie byłby pobierany także w przypadku, gdyby kredytobiorca uzyskał od banku przychód w wyniku zastosowania przez bank ujemnych stóp procentowych.

Rozporządzenie przewiduje ponadto, że banki nie będą musiały płacić podatku od dochodu stanowiącego równowartość umorzonych zobowiązań. Dotyczyłoby to tej części umorzonego kapitału, od której zaniechano by poboru PIT.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj