Na WPR stracimy znacznie więcej, niż zapewnia Bruksela

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-05-2018,11:55 Aktualizacja: 21-05-2018,12:04
A A A

Budżet unijny w relacji do PKB jest na takim samym poziomie jak w poprzedniej perspektywie finansowej, ale obliczyliśmy, że na politykę spójności może być o 10 proc. mniejszy, a na WPR może się zmniejszyć o 15 proc. - uważa Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.  

Komisja Europejska przedstawiła 2 maja unijny budżet na lata 2021-2027. Założenia dokumentu są ciągle żywo dyskutowane. - Cięcia na dwa najważniejsze dla Polski programy, czyli na Politykę Spójności i Wspólną Politykę Rolną, mogą być większe niż wynikało to z przedstawionych informacji - powiedział polityk w Pulsie Trójki.  

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, polityka spójności, brexit, Guenther Oettinger

Trudne dzielenie miliardów. Mniej pieniędzy na WPR

Pierwszy raz od 1988 r. wspólna polityka rolna i polityka spójności nie będą głównymi pozycjami w budżecie unijnym - wynika z dokumentów Komisji Europejskiej dotyczących projektu przyszłego budżetu UE. Pozycja...

Z ministerialnych wyliczeń wynika, że w przypadku Polityki Spójności możemy dostać nie o 7 proc., ale o 10 proc. mniej.

Natomiast jeśli chodzi o WPR to środki dla Polski mogą zostać zmniejszone o 15 proc., a nie, o 5 proc.

Szef resortu zaznaczył, że choć w Polsce znacząco wzrosło PKB na mieszkańca i wynosi 68 proc. średniej w UE, to nasz kraj "jest piątym najbiedniejszym krajem" Wspólnoty. Dodał też, że "chyba żaden z krajów nie jest zadowolony" z wstępnych propozycji KE.

- Węgrzy twierdzą, że przedstawiony budżet jest nie do zaakceptowania, a płatnicy netto (czyli kraje, które wpłacają więcej do unijnego budżetu aniżeli z niego otrzymują - PAP), uważają, że jest zbyt szczodry - powiedział na koniec Kwieciński.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu