Zmiany w ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt. Dochodzą trawy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2025,14:25 Aktualizacja: 26-07-2025,0:28
A A A

Rząd zajmie się nowelizacją Ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Przedłożony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) projekt ma być przyjęty jeszcze w trzecim kwartale br.

Jak wynika z opisu w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zmiany w ustawie mają na celu:

1) dodanie traw nasiennych do katalogu upraw, do których mogą być stosowane dopłaty do składek ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne;
2) uproszczenie dostępu do dopłat do składek ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

„Zmiany zaproponowane w ustawie są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do MRiRW w związku z trudnościami w dostępie do preferencyjnego ubezpieczenia upraw rolnych” - podkreślono.

15 proc. sumy ubezpieczenia

W projekcie zaproponowano, aby 65-proc. dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia upraw (zbóż, w tym gryki i kukurydzy, upraw rzepaku i rzepiku, słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, ziemniaków, buraków cukrowych, bobowatych grubonasiennych - roślin strączkowych, w tym soi, upraw bobowatych drobnonasiennych oraz teraz także traw nasiennych lub roślin zielarskich) były stosowane pod warunkiem, że określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe ubezpieczenia upraw od wszystkich rodzajów ryzyka nie przekraczają 15 proc. sumy ubezpieczenia - bez względu na klasę gleby.

sir, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenie rolne, system ubezpieczeń

ŚIR postuluje: obowiązek ubezpieczenia każdego hektara upraw i jeden ubezpieczyciel dla całego kraju

Świętokrzyska Izba Rolnicza (ŚIR), po analizie aktualnego systemu ubezpieczeń upraw i gospodarstw rolnych, postuluje podjęcie działań legislacyjnych w kierunku konkretnych zmian. O potrzebie reformy ubezpieczeń upraw czy zwierząt gospodarskich...

25 proc. sumy ubezpieczenia

Przy ubezpieczaniu drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, 65-proc. dopłaty do składki z tytułu ubezpieczenia tych upraw będą stosowane, jeżeli określone przez zakłady ubezpieczeń stawki taryfowe ubezpieczenia tych upraw od wszystkich rodzajów ryzyka nie przekraczają 25 proc. sumy ubezpieczenia - bez względu na klasę gleby.

7 i 3 proc. sumy ubezpieczenia

Ponadto w projekcie zaproponowano również, aby w przypadku umów ubezpieczenia upraw zawieranych za pośrednictwem dystrybutora ubezpieczeń innego niż zakład ubezpieczeń, dopłaty przysługiwały w wysokości 65 proc. składki taryfowej ubezpieczenia, jeżeli wynagrodzenie tego dystrybutora ubezpieczeń nie przekroczy 7 proc. składki z tytułu ubezpieczenia upraw zbóż, w tym gryki i kukurydzy, upraw rzepaku i rzepiku, słonecznika, facelii, gorczycy, lnu, konopi włóknistych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, ziemniaków, buraków cukrowych, bobowatych grubonasiennych (roślin strączkowych), w tym soi, upraw bobowatych drobnonasiennych, traw nasiennych lub roślin zielarskich albo 3 proc. składki z tytułu ubezpieczenia upraw, drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

Poleć
Udostępnij