SIR postuluje: obowiązek ubezpieczenia każdego hektara upraw i jeden ubezpieczyciel dla całego kraju
Świętokrzyska Izba Rolnicza (ŚIR), po analizie aktualnego systemu ubezpieczeń upraw i gospodarstw rolnych, postuluje podjęcie działań legislacyjnych w kierunku konkretnych zmian.
O potrzebie reformy ubezpieczeń upraw czy zwierząt gospodarskich mówi się nie od dzisiaj. W środowisku rolnym padają różne propozycje, ale cel jest zbieżny - zapewnienie rolnikom możliwości każdorazowego ubezpieczenia na przejrzystych warunkach i z gwarancją, że w razie szkód będzie ono właściwe realizowane poprzez rzetelne szacownie i odszkodowania.

Rolnik ma mieć udział w ryzyku ubezpieczeniowym gospodarstw i upraw?
Obowiązek na każdy hektar
Świętokrzyski samorząd rolniczy proponuje w swoim wystąpieniu wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia każdego hektara upraw na użytkach rolnych znajdujących się w posiadaniu rolników, bez względu na rodzaj prowadzonej produkcji roślinnej.
„Obowiązek ten miałby na celu zabezpieczenie interesów ekonomicznych gospodarstw rolnych oraz ograniczenie negatywnych skutków finansowych spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi” – przekonuje ŚIR.
Jedna firma na cały kraj
Ponadto wnioskuje ona o wyłonienie jednej firmy ubezpieczeniowej w drodze przetargu lub innego trybu wskazanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która na terenie całego kraju zajmowałaby się kompleksową obsługą ubezpieczeń rolnych.
„Rozwiązanie to ujednoliciłoby warunki ubezpieczeń, uprościło procedury oraz zapewniło jednolite stawki i warunki dla wszystkich rolników, ograniczając przy tym problemy związane z różnicami w ofercie i dostępnością usług ubezpieczeniowych na rynku.

Kłopoty z ubezpieczeniem upraw wracają jak bumerang. Rolnicy dostali odmowy ws. polis od przymrozków
Wobec obserwowanego w ostatnich latach wzrostu częstotliwości i skali szkód w uprawach, spowodowanych przez zjawiska pogodowe, takie jak susze, gradobicia czy nawałnice, konieczne jest zapewnienie powszechnego systemu ubezpieczeniowego dla wszystkich rolników” – argumentuje Izba.
Większa efektywność systemu
Jak ocenia, obecny system dobrowolnych ubezpieczeń obejmuje tylko część areału upraw, co naraża wielu producentów rolnych na znaczne straty i brak rekompensat.
„Ustanowienie obowiązkowego ubezpieczenia każdego hektara oraz obsługi ubezpieczeń przez jedną wybraną firmę ułatwiłoby organizację systemu, zwiększyło jego efektywność oraz zapewniło sprawiedliwe warunki dla wszystkich gospodarstw” – podsumowuje ŚIR.
Jej wystąpienie w tej sprawie ma trafić - za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych - do resortu rolnictwa.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś