KRUS rozsyła PIT-y i tłumaczy, co z nimi zrobić

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2022,9:15 Aktualizacja: 07-02-2022,9:19
A A A

Każdy, kto w 2021 roku chociaż raz pobrał jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, okresową emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną) lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające, otrzyma deklarację podatkową PIT.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie deklaracji do świadczeniobiorców. Przekaże je w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego. Chodzi o:

emerytury rolnicze, Anna Gembicka, KRUS, ubezpieczenia rolnicze

MRiRW: rolnicy dobrze zabezpieczeni. Powrotu dawnych emerytur nie będzie

Podstawowe prawa rolników ubezpieczonych w KRUS do zabezpieczenia społecznego z tytułu zakończenia aktywności zawodowej są należycie zagwarantowane - przekonuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort udzielił odpowiedzi na interpelację...

  • PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) - otrzymają go emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2021 rok
  • PIT-11A (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego) - otrzymają go emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi Kasa nie mogła dokonać rozliczenia podatku i przekazać PIT-40A (ponieważ np. nie pobierali świadczenia przez cały 2021 rok, mają nadpłatę podatku)
  • PIT-11 - to informacja o dochodach dla osób, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych) lub alimenty potrącane ze świadczenia wypłacanego przez KRUS

"Świadczeniobiorca, który otrzyma PIT-11A lub PIT-11, może sam złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja, bądź zaakceptować lub zmienić zeznanie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową, które zostanie udostępnione na portalu podatkowym (www.podatki.gov.pl). Jeśli tego nie zrobi, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie uznane za złożone" - wyjaśnia KRUS.

płatności bezpośrednie, płatności obszarowe, wsparcie dla rolnictwa, ARiMR

Trwa wypłata dopłat. Ile pieniędzy jest już na kontach rolników?

Do  4 lutego na konta bankowe rolników trafiło 12,71 mld zł z tytułu dopłat bezpośrednich i 2,64 mld zł w ramach płatności obszarowych z PROW za 2021 r. Znaczna część obu kwot została przekazana rolnikom w postaci zaliczek, które...

Każda osoba, która otrzyma PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11 i chce skorzystać z ulg podatkowych (np. za zakup leków, rehabilitację), bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), powinna ponadto sama złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 (lub PIT-36 w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność) we właściwym urzędzie skarbowym.

"Zeznanie podatkowe może być złożone drogą elektroniczną lub w formie papierowej. W zeznaniu należy uwzględnić kwoty wykazane w PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11. Każdy świadczeniobiorca może przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego i jeśli dokonuje przekazania po raz pierwszy lub chce dokonać zmiany organizacji na inną niż w roku poprzednim, to do 2 maja powinien przekazać do urzędu skarbowego wypełniony PIT-OP" - podpowiada Kasa.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu