Antidotum na rozdrobnione gospodarstwa rolne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: UMWM, (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-09-2018,11:10 Aktualizacja: 08-09-2018,11:57
A A A
Rolnicy z województwa małopolskiego nie mają łatwego życia. Specyficzne ukształtowanie terenu bardzo utrudnia pracę, a zmienna pogoda często opóźnia zbiory. Swoje robi również ogromne rozdrobnienie gospodarstw, które sprawia, że coraz trudniej utrzymać się z pracy na roli.

- Małopolskie rolnictwo jest bardzo rozdrobnione - potwierdza wicemarszałek województwa Stanisław Sorys.

- Statystycznie każde z nich liczy ok. 3-4 ha, które jest rozproszone nawet na 8 działkach. To powierzchnia nawet pięć razy mniejsza niż przeciętna wielkość gospodarstwa w pozostałej części kraju - zauważa.

pola uprawne, grunty rolne

Scalanie gruntów rolnych na Podkarpaciu

Ponad 2,3 tys. ha zostanie scalonych w ramach pięciu umów, które zostały zawarte w Rzeszowie. Scalenia będą miały miejsca w powiatach jarosławskim, rzeszowskim i przemyskim. Wartość podpisanych umów to ponad 27 mln zł....

Efekt? Znaczne podwyższenie kosztów produkcji rolniczej, co często czyni ją zupełnie nieopłacalną. - Zdajemy sobie sprawę, że trzeba działać szybko, dlatego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zarezerwowaliśmy ponad 76,5 mln zł na scalenia tych gruntów. Część z tych środków trafiło już do pięciu powiatów: myślenickiego, miechowskiego, tarnowskiego, brzeskiego i gorlickiego. Na przełomie tego i przyszłego roku planujemy ogłosić kolejny nabór na projekty związane ze scaleniem gruntów - zachęcam pozostałe powiaty, żeby również zawalczyły o te pieniądze - tłumaczy Sorys.

W Małopolsce dostrzeżono też inny problem rolników - brak odpowiednich targowisk, gdzie mogliby sprzedawać swoje produkty. - Dzięki środkom unijnym już w połowie przyszłego roku w dziesięciu małopolskich gminach powstaną nowoczesne targowiska. Na ten cel samorząd województwa małopolskiego przeznaczył z PROW w sumie 6,8 mln zł. Wśród gmin, które otrzymały dotację znalazły się: Bukowno, Proszowice, Gdów, Wietrzychowice, Michałowice, Zakliczyn, Moszczenica, Ochotnica Dolna, Pleśna i Kęty - wymienia Stanisław Sorys.

scalanie gruntów, powiat bialski, gmina sosnówka, Wojewódzkie Biuro Geodezji w Lublinie

Bedą scalać grunty po blisko 50 latach

Starostwo bialskie podpisało z Wojewódzkim Biurem Geodezji w Lublinie porozumienie w sprawie scalania gruntów w gminie Sosnówka. Samorząd otrzyma na ten cel 9 milionów złotych. W grę wchodzi 1613 hektarów...

W poprzedniej perspektywie w ramach środków z PROW 2007-2013 samorząd województwa na modernizację 23 targowisk przeznaczył dofinansowanie w wysokości 16 mln zł. - Nie mam wątpliwości, jak bardzo były potrzebne te inwestycje. Teraz te place cieszą się dużym zainteresowaniem - podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego.

Dotacje w ramach PROW to nie tylko wsparcie dla rolników - ale też konkretna pomoc dla tych, którzy chcą założyć bądź rozwinąć firmę, która ma siedzibę na wsi. - Wieś się zmienia i trzeba na to reagować. Środki, o których mowa, rozdzielamy za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania. Na realizację przygotowanych Lokalnych Strategii Rozwoju zagwarantowaliśmy prawie 315 mln zł - podkreśla Stanisław Sorys.

Spora część tych pieniędzy to właśnie wsparcie na tworzenie lub utrzymanie nowych miejsc pracy. Pieniądze będzie można wykorzystać do 2020 roku, przy czym pierwsze środki trafiły już do konkretnych przedsiębiorców - przydzielono ponad 220 dotacji na założenie firmy i ponad 100 na rozwój tych istniejących.

- Zachęcam do tego, żeby spróbować swoich sił w tych konkursach, bo dofinansowanie waha się od 50 do nawet 300 tysięcy złotych w zależności od lokalnej strategii rozwoju przyjętej przez daną grupę działania - apeluje wicemarszałek.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

17.10.2022 - rusza wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt