180 milionów złotych na pomoc dla producentów chryzantem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2020,15:00 Aktualizacja: 03-11-2020,15:08
A A A

Grzegorz Puda, minister rolnictwa poinformował, że 180 mln zł jest przeznaczone dla producentów chryzantem jako pomoc za niesprzedane kwiaty w związku z wprowadzeniem obostrzeń z powodu pandemii Covid-19.

Polityk zaznaczył, że resort miał zaledwie dwie doby na przygotowanie przepisów pozwalających na udzielenie pomocy. Wyjaśnił, że wszyscy, którzy zostali finansowo dotknięci np. rolnicy, przedsiębiorcy czy handlowcy chryzantem, będą mogli z niej skorzystać.

Producenci chryzantem, chryzantemy, arimr, produkcja kwiatów, epidemia covid-19

Wiemy, ile ARiMR zapłaci za kwiaty. Na wnioski czeka do piątku

20 zł za chryzantemę doniczkową i 3 zł za chryzantemę ciętą - tyle ARiMR zapłaci producentom kwiatów w ramach wsparcia finansowego - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w Dzienniku Ustaw. W poniedziałek późnym...

Wsparcie będzie polegało na wykupie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kwiatów, których nie zdążyli sprzedać.

Jak mówił resort rolnictwa wraz z ARiMR i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa podjął takie działanie na wniosek premiera. Jest obecnie na ten cel 180 mln zł i "mamy nadzieję, że kwota ta zabezpieczy te potrzeby".

Minister wyjaśnił, że kwota rekompensaty jest pewnym kompromisem. Sprzedawcy najczęściej zaopatrywali się w kwiaty na rynkach hurtowych, gdzie cena chryzantem jest dużo niższa. Kwiaty te w hurcie kosztują 8,5-12 zł za doniczkę drobnoziarnistych i 15 zł za odmiany o grubszych kwiatach.

- W związku z tym podjęliśmy decyzję, by cenę uśrednić, by byli zadowoleni i producenci, i hurtownicy - powiedział Puda. Poinformował, że stawka rekompensaty wynosi 20 zł za doniczkę chryzantem i 3 zł za kwiaty cięte, ale pod warunkiem, że będą one w takim stanie jak są sprzedawane.

pomoc dla producentów kwiatów, zakaz wejścia na cmentarz, chryzantemy

ARiMR: posiadacze chryzantem bardzo zainteresowani pomocą rządową

Producenci i handlowcy, którzy nie sprzedali przed 1 listopada chryzantem dzwonią w poniedziałek od rana do biur Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie, pytając o rządową pomoc. Zainteresowanie jest bardzo duże -...

Aby móc z skorzystać z tej pomocy, trzeba wypełnić wniosek i zwrócić się o pomoc do ARiMR. Dokument trzeba złożyć do 6 listopada. A więc jeszcze przez kilka dni jest czas na to, by handlowcy mogli je sprzedać odwiedzającym groby po cenie rynkowej, która może być wyższa od proponowanej przez ARiMR - zaznaczył minister.

O pomocy dla posiadaczy chryzantem informuje we wtorek MRiRW.

W komunikacie MRiRW czytamy, że "pomoc przysługuje zagrożonym utratą płynności finansowej posiadaczom chryzantem będącym mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorstwem w związku z wprowadzonym od 31 października do 2 listopada zakazem wstępu na teren cmentarzy z powodu epidemii COVID-19.

Objęci są nią zarówno producenci rolni, jak i podmioty zajmujące się obrotem chryzantemami.

Pomoc przysługuje posiadaczowi, co najmniej 50 chryzantem doniczkowych lub 200 sztuk chryzantem ciętych w fazie pełnej dojrzałości przeznaczonych do sprzedaży.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement